Hólyag és vese fájdalmak kínozzák? Igyon csipkebogyó tinktúrát

A “csipkehús” a legelterjedtebb rózsafajok egyike, gyakori erdőkben, főleg erdőszélen, irtásokban, legelőkön, kaszálókon, szántóterületek szélén, bokros helyeken.

A vadon előforduló fajok közül gyógynövényként a legértékesebb a Rosa vosagiaca, melynek ágai és levelei gyakran hamvasak, tüskéi erőteljesek, alapjuk széles; elvirágzás után a 3-5 mm széles csészelevelek rendszerint derékszöget képeznek az áltermés hossztengelyével, míg a Rosa canina esetében általában lefelé (visszafelé) hajlanak. Főleg dombvidéken található, nagy termetű bokrokat képez, az áltermés átmérője 2,5-3 cm.

A termesztett fajok közül különösen a damaszkuszi rózsa (Rosa damascena) és a százszirmú rózsa (Rosa centifolia) jelentős. Rosa rugosa 2-4 cm-es átmérőjű narancssárga színű áltermései sok C-vitamint tartalmaznak, teltvirágú fajtáinak szirmait is értékesítik.

A csipkebogyót (Cynosbati fructus) akkor gyűjtik, amikor már élénk piros színű, de még rugalmas, nem lágyult meg, tehát az első fagyok előtt.

A csipkebogyó hatóanyagai

Erősíti az érfalakatimmunerősítőantioxidáns hatású, A-, B1-, B2-, C-, E, P- és K-vitamin, flavonoidok, magnézium is található benne, enyhe vizelethajtógyulladásgátló.

A tudományos kutatások bebizonyították, hogy több C-vitamint tartalmaz, mint bármely más vad, vagy kerti gyümölcs, illetve főzeléknövény. Még a citromnál is tízszer több C-vitamin van benne.

A csipkerózsa bogyójának gyógyhatása

  1. Általánosan ismert a roboráló hatása az influenzás időszakok idején,
  2. magas vérnyomás,
  3. bélhurut,
  4. hörghurut,
  5. epe- és májzavarok,
  6. skorbut ellen,
  7. sejtvédő hatású,
  8. erősíti a hajszálereket, alkalmas a vérzékenység bizonyos fajtáinak kezelésére,
  9. segíti a vas felszívódását,
  10. szürke hályog-megelőző hatású,
  11. jótékony lehet asztma ellen is.

Gyógyhatással a csipkebogyó kidobásra ítélt magja is rendelkezik, főzetét hólyagbántalmak ellen ajánlják.

A csipkebogyó készítmények azonban nem csupán erősítő, üdítő és élvezeti célokat szolgálnak, hanem gyógyítanak is, különösen vese- és hólyag bajokat. Említik még a jó hatását magas vérnyomásbélhuruthörghurutepe- és májzavarok esetében is.

A csipkebogyó tinktúra nem más, mint a csipkebogyó alkoholos kivonata.

Rácz Gábor-Rácz-Kotilla Erzsébet-Laza Aristide szerint a szörp, és a gyógybor (alkoholos kivonat) egyaránt jelentős C-vitamin és magnézium tartalmú.

A csipkebogyó kivonat enyhe gyulladáscsökkentő hatású. 

Varró Aladár Béla szerint az alkoholos tinktúrája idősebb emberek kitűnően bevált háziszere a hólyag és a vese rendszertelen működésénél, amikor egy kis pálinkás pohárnyit lehet elfogyasztani.

A csipkebogyó-tartalmú készítményeknek az előírt adagolásban mind ez ideig semmiféle káros mellékhatása nem ismert!

A csipkebogyó tinktúra adagolása

40 cseppet keverjen el 1 pohár vízben; naponta 3 alkalommal étkezés előtt!

További érdekes információk a témában az alábbi linkre kattintva olvashatóak >>

Forrás: Naturportál