Top 14 tipp a stresszkezelés hatékonyságáért

Mindjárt felrobbanunk? Előzzük meg!

A szorongás az életünk része – mindannyian érezzük időnként. Fontos azonban, hogy képesek legyünk megnyugtatni magunkat. Milyen módszerekkel hatásos a stresszkezelés?

A stresszt, a szorongást nem könnyű kiiktatni mindennapjainkból, ám ahhoz, hogy ne uralkodjon el felettünk, fontos kordában tartani. A hatékony stresszkezelés céljából ma már nemcsak különféle szolgáltatások állnak rendelkezésünkre – például masszázs és terápiák -, mi magunk is tehetünk azért, hogy jobban legyünk.

De mely módszerekkel a leghatékonyabb a stresszkezelés?

1.Testmozgás: miközben persze nem kell maratont lefutnunk, a mozgás nagyon is fontos és hatásos stresszkezelési módszer. Elég egy 10 perces séta is, hasonlóan hat, mint egy 45 percen át tartó edzés. Mindkettővel jobb lesz a közérzetünk pár órán belül. S ha rendszeresen mozgunk – minimum 3-szor a héten – a szorongás nem is alakul ki olyan egyszerűen.

2.Szabad levegő és természet: néha már az is segít, ha az ember egy természetet ábrázoló képet néz. Persze, jobb kimenni! A természet és a szabad levegő hatására kevésbé leszünk mérgesek, szorongók, stresszesek. Feldobja a hangulatunkat, enyhíti az izomfeszültséget és a vérnyomást, csökkenti a szívverést, a stresszhormonok szintjét.

3.Kertészkedés: menjünk ki a kertbe és piszkoljuk be a kezünket! A kertészkedés hatékony stresszkezelés, mert ilyenkor az agy hangulatot fokozó vegyi anyagokat szabadít fel, s ez segít mérsékelni a szorongást.

Foto:123rf.con

4.Szex: ha szorongunk, valószínűleg nem a szeretkezés az első, ami eszünkbe jut, mégis, igen hatékony stresszkezelés. Csökkenti a szervezet stresszválaszát. Az egészséges szexuális élet, különösen egy elkötelezett partnerrel boldogabbá és egészségesebbé tesz bennünket.

5.Meditáció: ez az egyik legjobb módszer a gondok elűzésére. A meditáció segít csak a légzésre koncentrálni, nem gondolkodni és főleg nem szorongani. Kitisztul közben a fejünk.

Foto:pixabay.com

6.Jóga: a meditáció formája a jóga mozgás is, mellyel a testünket bizonyos pozíciókban erősítjük és nyújtjuk, az izmokat és a szöveteket erősítve ezzel. Légzésünket megnyugtatjuk. Ez csökkenti a szívverést és a vérnyomást, s segít megszabadulni a szorongástól.

7.Akupunktúra: hatásos stresszkezelésre az akupunktúra is, ha csak nem félünk túlságosan a tűktől. Az akupunktúrát végző szakember nagyon vékony tűket helyez a test bizonyos pontjaiba. Olykor elektromos stimulációt is alkalmaznak az izom- és idegfeszültség enyhítésére.

Foto:123rf.com

8.Aromaterápia: a levendula, a kamilla és a rózsavíz könnyed illata már segíthet megnyugodni. Az illóolajok illatát belélegezhetjük, de a bőrre is dörzsölhetünk belőlük. Tudósok szerint kémiai üzeneteket küldenek az agy hangulatot és érzéseket befolyásoló részeire.

Fotó: Pixabay.com

9.Masszázs: a terapeuta nyomkodja, dörzsöli, szorítja az izmokat és egyéb lágy szöveteket, ujjaival, karjaival, könyökével, olykor a talpával, mint a thai masszázs esetében. Ez segíthet az izomfájdalmak enyhítésében, akárcsak a stressz- és szorongás mérsékelésében.

10.Biofeedback: ezen eljárás során a képzett terapeuta arra késztet, hogy gondoljunk olyan dolgokra, amelyek aggasztanak minket. Közben a számítógép mutatja az agy hullámait és visszajelzést ad. A terapeutával megtanulhatunk stratégiákat, amelyek megnyugtatnak, s figyelemmel kísérve a számítógép jelzéseit azt is megnézhetjük, hogyan működnek ezek. Ez idővel segíthet kontrollálni a szorongást, ezért hatékony stresszkezelési technika.

11.Alvás: a megfelelő pihenés feltölti az agyat, javítja a koncentrációt és a hangulatot. Kevésbé leszünk szorongóak, ha kipihentek vagyunk. Aludjunk naponta 7-9 órát. Érdemes ugyanakkor feküdni este és kelni reggel. A szoba legyen kellően hűvös, sötét és csendes. Ne tartsunk ágyunk mellett technikai eszközöket, mert befolyásolhatják a jó alvást. A gyakori testmozgás is segít jobban aludni.

Fotó: 123rf.com

12.Limitáljuk az alkoholbevitelt: néhány italt relaxálónak találhatunk, ám ha sokat iszunk, az csak felzaklatja az agyunkat és még szorongóbbak leszünk. A sok ivás egyébként is hatással lehet munkánkra, magánéletünkre, az egészségügyi problémákról nem is szólva. Ezek mind fokozhatják a szorongást. Ne igyunk napi 1 pohár italnál többet, ha nők, s 2-nél többet, ha férfiak vagyunk!

13.Vegyük előre a prioritásokat: vezessünk listát a fontos teendőinkről és arról, mi az, ami várhat. Így a nagyobb horderejű tennivalókat kisebbekre bonthatjuk, s a leglényegesebbre koncentrálhatunk. Ha szükséges, kérjünk segítséget!

Foto:123rf.com

14.Vezessünk naplót: a naplóírás sokat segít abban, hogy észrevegyük, mi az, ami szorongóvá tesz minket – ez is hatásos stresszkezelési módszernek számít. Mitől leszünk stresszesek: családi összejövetel? Munka? Iskola? Túl sok koffein? Lehet, hogy akkor, ha éhesek vagyunk. Írjuk le, mit csináltunk, mit gondolunk. Ha már tudjuk, mi okozza a szorongásunkat, könnyebb lesz kezelni.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php