Mi használ füldugulás ellen?

A füldugulás az egyik leggyakoribb panasz, amivel fül-orr-gégészhez fordulunk. Különböző okokból, de a téli és a nyári időszakban egyaránt előfordulhat. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát arról kérdeztünk, hogy mit tehetünk a füldugulás ellen.

Füldugulás ellen a kiváltó okot kell megszüntetni

A füldugulás érzését átélhetjük, ha alacsonyabbról magasabb helyre igyekszünk, például autóval haladunk felfelé a hegyen, vagy repülő felszállásakor. Ilyen esetben a füldugulás rövid időn belül megszűnik. De mit tegyünk, ha nem is sejtjük, hogy mi okozhatja és napok óta fennáll a kellemetlen panasz?

 

füldugulásrendszerint rövid időn belül orvoshoz viszi a beteget. A kezdetben még elviselhető tünet idővel egyre zavaróbbá válik, halláscsökkenés is jelentkezhet.

 

Füldugulás ellen sokan otthoni kezeléssel próbálkoznak, a fül melegítésével, rágózással, ivással, vagy az orr befogása mellett erőteljes orrfúvással igyekeznek megszüntetni a füldugulást. Attól függően, hogy mi áll a háttérben, sajnos ezzel akár komoly szövődményeket is okozhatnak. A gyorsabb és problémamentes gyógyulás érdekében jobb, ha a kiváltó ok keresését és annak függvényében a megfelelő kezelést szakemberre bízzák.”

Füldugulás fülzsírdugó miatt

füldugulás ellenAlkati tulajdonság is, hogy kinél milyen mennyiségben termelődik fülzsír. Bizonyos betegségek – például pikkelysömör vagy ekcéma – esetén, vagy idősebb korban a fülzsír eltávolítása nehézkes lehet. Emiatt a fülben felhalmozódhat és fülzsírdugó formájában megrekedhet a külső hallójáratban. Nyáron még gyakoribb ez a jelenség, mivel a melegben fokozódik a fülzsír termelése. Gondot jelent a nem megfelelő fültisztítási technika is, ha a fülzsírt beljebb toljuk, fülzsírdugó kialakulásához vezethet.

füldugulás ellen

Füldugulás ellen ilyen esetben a fülmosás segíthet. Rendelőben pár perc alatt elvégezhető művelet segít megszabadulni a füldugulást okozó fülzsírdugótól.

Felsőlégúti betegségek

A középfület az orral a fülkürt köti össze. Ha felső légúti betegség miatt az orr- és orrgarati nyálkahártya megduzzad, az elzárhatja a fülkürtöt, ezáltal a fül szellőzése, a középfülben a nyomás kiegyenlítése nem tud megvalósulni: füldugulás jelentkezik. A felső légúti betegségek szövődményeként vagy önálló kórképként is jelentkezhet középfülgyulladás, melynek egyik lehetséges tünete a füldugulás is.

 

Füldugulás ellen ilyenkor az alapbetegség kezelése jelenti a megoldást. Orrdugulásra orrspray, esetleg antihisztamin / allergia esetén/ szedése javasolt. A középfülgyulladás gyógyulása után a füldugulás még hosszabb ideig megmaradhat.

Savós középfülgyulladás

Földugulás gyerekeknél is előfordulhat.A fülgyulladásnak ez a típusa nem jár fájdalommal. A nyomáskülönbség miatt felszaporodó folyadék csendben kitölti a dobüreget. Gyakran csak a füldugulás figyelmeztet rá, vagy a halláscsökkenés miatt fordulnak orvoshoz a betegek. A savós középfülgyulladás gyerekeknélgyakori, általában orrmandula megnagyobbodás áll a háttérben, de allergia, reflux és a helytelen orrfújás is hozzásegíthet a kialakulásához.

 

Ha a füldugulást savós középfülgyulladás okozza, a füldugulás ellen mindenképp az azt kiváltó okot kell felismerni és kezelni.

Idegentest a fülben

Kisgyerekeknél előfordulhat, hogy egy apróbb étel-, vagy játékdarabot az orrukba vagy a fülükbe dugnak. Ha a szülő épp azt a pillanatot nem kapja el, amikor ez történik, akkor idővel arra lehet figyelmes, hogy a gyermek a fülét piszkálja, nem hall jól, a fül váladékozhat.

 

Ilyen panaszok esetén mindenképp mutassuk meg fül-orr-gégésznek a gyermeket, aki alaposan átvizsgálja a fület és szakszerűen eltávolítja a bent rekedt darabot.

Füldugulás repülés vagy búvárkodás után

A légnyomásváltozás miatt is bedugulhat a fül. Ilyen esetben a nyomás kiegyenlítődése után a füldugulás rendszerint megszűnik. Bizonyos esetekben azonban tartóssá is válhat, különösen, ha valakinél a fülkürt működési zavara fennáll. Ez előfordulhat légúti allergiásoknál – az elhúzódó orrdugulás miatt -, vagy valamilyen fül-orr-gégészeti probléma, például orrpolip esetén.

 

A füldugulás megszüntetése ilyen esetben is a kiváltó ok kezelése révén lehetséges. Szakorvosi vizsgálat során ezt meg lehet állapítani és attól függően, hogy mi okozza a problémát gyógyszerrel, orrspray használatával vagy műtéttel kezelhetjük.

Füldugulás ellen – csak házilag ne?

Veszélyes lehet, ha az interneten olvasható praktikákkal próbáljuk meg orvosolni a panaszt. Füldugulás ellen nem szabad semmilyen folyadékot – például fülcseppet – a fülbe önteni, amíg fül-orr-gégész nem vizsgálta meg a dobhártya épségét. Ne próbáljuk meg házilag kipiszkálni, ha fülzsírdugóra gyanakszunk, mert szerencsétlen esetben még beljebb tolhatjuk, nehezebb lesz eltávolítani vagy akár sérülést is okozhatunk. Azért is fontos szakemberhez fordulni a probléma kezelésével, mert így fény derülhet a kiváltó okára is, aminek a megszüntetése elengedhetetlen a tartós kezeléshez.

Forrás: Fül-Orr-Gége központ