Gyógyszerek és hatásaik – Top klinikai felfedezések 2019-ben – 1. rész

A szívmegállástól a hamis termékekig

Sűrű évet tudhatunk magunk mögött a klinikai kutatások tekintetében. De melyek voltak a legfontosabb felfedezések 2019-ben? Íme az esztendő néhány figyelemreméltó tanulmánya.

Bizonyára mindenki számára tartogatott meglepetéseket is az elmúlt esztendő. Nincs ez másként a klinikai kutatások terén sem – tartalmas évet zártak a kutatók. Milyen új felfedezésekkel gazdagodtak? Íme néhány tanulmány eredménye, amelyek érdemesek arra, hogy mindenki megismerje őket.

Gyógyszerek

A gyógyszerek, amelyeket alkalmazunk, általában azért vannak, hogy segítsenek elkerülni betegségeket és javítani fizikai vagy mentális jólétünket. Válhatnak azonban ellenségekké is, annak ellenére, hogy bennük van minden bizodalmunk. Egyes gyógyszerek persze olykor okozhatnak mellékhatásokat; egyre több tanulmány sugallja azonban manapság, hogy van összefüggés a gyakran alkalmazott orvosságok és a különféle állapotok kialakulása között.

2019 márciusban az Európai Újjáélesztési Tanács – melynek célja megtalálni a legjobb módszereket arra, hogy megelőzhető legyen a szívmegállás, illetve jól lehessen rá reagálni – felfedezte, hogy a hagyományos gyógyszerek, melyeket az orvosok a magas vérnyomás és az angina kezelésére javasolnak, éppenséggel növelik egy ember esélyét a szívmegállásra. Több mint 60 ezer embert elemeztek, s kiderült: a nifedipine nevű gyógyszer, melyet a doktorok szív- és érrendszeri problémákra adnak, növeli a hirtelen szívmegállás kockázatát.

Dr. Hanno Tan projektvezető felhívta a figyelmet arra, hogy az egészségügyi szakemberek eddig a nifedipint tökéletesen biztonságosnak tartották. A mostani felfedezés azonban azt sugallja: más alternatívát kell ajánlaniuk a pácienseknek. 

Egy másik tanulmány, melyet a JAMA Internal Medicine 2019 júniusában közölt, rámutatott, hogy az az ún. antikolinerg gyógyszerek – melyek az izmok összehúzásának és relaxációjának szabályozásával működnek – növelik egy ember esélyét a demencia kialakulására. Az antikolinergeket általában akkor adják egy páciensnek, ha az izmok nem működnek megfelelően, többségében egészségügyi problémák, például hólyag- vagy gyomor-bél állapotok és Parkinson-kór esetén.

A kutatás, melyet az angliai Nottingham Egyeteme vezetett, 58 769 demenciás ember adatait vizsgálta meg, illetve 225.574 olyanét, akiknél a betegség nem volt jelen. Kiderült, hogy azok az 55 év feletti idősek, akik használtak antikolinergeket, csaknem 50 százalékkal hajlamosabbak voltak a demencia jelentkezésre, mint azon társaik, akik ilyet nem szedtek. S miközben az orvosok által hosszú évek óta felírt, gyakran alkalmazott gyógyszereknek lehetnek rejtett veszélyeik, ezek legalább tárgyát képezik a kísérleteknek és felülvizsgálatoknak. Ugyanez nem igaz sok más, úgynevezett egészségügyi termékre, amely a fogyasztók számára könnyen elérhető.

Fotó: 123rf.com

Carol Coupland professzor, a tanulmány vezető kutatója megjegyezte: az ilyen kutatások, melyet ők is végeztek, kiemelik a rendszeres gyógyszer felülvizsgálatok fontosságát. Napjainkban nagyon sok ember keresgél egészségügyi információt az interneten, ahol sajnos jelen vannak olyan „gyógyszerek” is, melyeket szakértők sosem értékeltek, s amelyek veszélybe sodorhatják az egészségünket.

2019 augusztusában ezért az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) figyelmeztetést adott ki egy állítólag terápiás termék ellen, mely online elérhető volt és nagyon népszerűnek tűnt. A termék – melyet különféle nevek alatt kínáltak – egyfajta csodaszernek volt beállítva, amely szinte bármit kezel, a ráktól a HIV-en át az influenzáig. Az FDA azonban sosem vizsgálta, s amikor hozzájutva vizsgálatot végzett, kiderült, hogy a folyékony oldat legalább 28 százalékban nátrium-kloridot tartalmaz, vagyis ipari fehérítőt.

„A termék használata annyit jelent, mint fehérítőt inni, s ez könnyen életveszélyes lehet” – hívta fel a figyelmet dr. Ned Sharpless, az FDA ügyvéd biztosa, aki mindenkit óva intett az efféle termékek alkalmazásától.

A cikket folytatjuk.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php