Ezek a legmodernebb fogszabályozási technikák

Akinek a 80-as, 90-es években volt fogszabályzója, biztosan nem felejti a vesződséges mindennapokat és a néha kellemetlen helyzeteket, amiket az amúgy akkoriban már egészen  trendinek számító állandó készüléke okozott.

Jómagam például csak félszegen mertem mosolyogni a gimis nagy szerelmemre, mert aggódtam, hogy a tízóraimból valami még a fogaimon tündököl. Szerencsére az elmúlt évtizedekben rengeteget fejlődött a fogászat és a fogszabályozás tudománya is, és azok, akik ma vágynak hibátlan mosolyra, már sokkal több és korszerűbb lehetőség közül válogathatnak. A legmodernebb fogszabályozási technikákról dr. Vánkos Borbálát, a mySmile fogorvosát kérdeztük. 

A fogszabályzók lehetnek kivehető vagy fix, azaz rögzített készülékek. Előbbieket korábban főleg gyerekkorban használták, mivel általuk sikeresen lehet hatni az állcsontok fejlődésére. A fix fogszabályzókkal a fogak mozgatását, harmonikus fogíven történő elhelyezését lehet elérni, amikor nem az állcsontokban van a hiba. A készüléket a maradandó fogak megjelenése után, általában 12 éves kortól ill. felnőttek esetében használják.

Fotó: 123rf.com

A bevezetőben említett fémzáras fix készülékek elemei mára jóval kisebbek és ezáltal esztétikusabbak lettek, sőt fém helyett kerámiából is készülhetnek, így a brackett-ek alig észrevehetőek. Szinte láthatatlan megoldás a belső, úgynevezett linguális fogszabályozó: esetében  a belső fogfelszínre kerülnek a zárak. Majdnem minden olyan probléma megoldására alkalmas, mint a külső fogfelszínre helyezett készülék, ám esetében valamivel hosszabb kezelési idővel kell számolni.

A kivehető fogszabályozó eszközök közül a legkorszerűbb technika az úgynevezett alignerek használata, ezek speciális átlátszó fóliából készülő kivehető sínek. A felnőttek számára kifejlesztett láthatatlan fogszabályzóval nagyon kényelmesen kezelhetők az elsősorban esztétikai problémák: például kusza fogak vagy réses fogazat.

A készülék legnagyobb előnye természetesen a láthatatlanság. A teljesen átlátszó műanyagból készült sínek tökéletesen diszkrétek. Könnyen megszokható a viselésük, így a beszédet, mindennapi életet sem zavarják. Evéshez és fogmosáshoz el kell a síneket távolítani, így a tökéletes egyéni szájhigiénia a fogszabályozó hordása mellett is fenntartható” – fejti ki Vánkos doktornő.

Fotó: 123rf.com

Sokan azért nem vágnak bele a fogszabályozás korántsem feltétlen rögös útjába, mert attól tartanak, hogy hosszú, fájdalmas és sok kompromisszummal járó hónapokkal-évekkel kell számolniuk, mire elérik az áhított eredményt. Szerencsére ez egyáltalán nincs így: gyors, fájdalommentes, higiénikus, kiszámítható és diszkrét megoldások közül válogathatunk – miközben már a kezelés közben is nap mint nap bátran mosolyoghatunk.

Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy miközben a számunkra legmegfelelőbb kezelési megoldást keressük, feltétlenül alaposan járjunk utána, hogy szakmailag kifogástalan kezekbe kerüljünk, mert sajnos hamis ígéretekkel kecsegtető ajánlatokból sincs hiány a fogszabályozók piacán.

Forrás: https://napidoktor.hu/index