Tájékozódj a hitelekről, ha nem megy önerőből!

Lakásfelújítás esetén könnyen ütközhetünk abba a problémába, hogy egyszerűen akárhogy is rakosgatjuk, számolgatjuk, nincs elegendő pénzünk a munkálatokra. Ilyenkor jöhet jól a lakásfelújítási hitel.

Ha úgy érezzük, mindenképp szükségünk van külső segítségre, alaposan fontoljuk meg a döntésünket. A lakásfelújítási hitel a bank számára is egy üzlet, ám nem mindegy, hogy mi hogyan jövünk ki belőle. Van néhány dolog, mellyel feltétlenül tisztában kell lennünk efféle hitel igénylése esetén.

Először is tudnunk kell, hogy lakásfelújításra államilag támogatott lakáshitel nem igényelhető. A lakásfelújítási hitelek a szabad felhasználású hitelekhez viszonyítva alacsonyabb kamatszinten kerülnek beárazásra valamennyi pénzintézetnél. A felújítási munkálatokról általában egy saját kézzel írott költségvetés összeállítását igénylik tőlünk, amelyben fel kell tüntetnünk, hogy milyen munkálatokat szeretnénk az adott ingatlanon elvégezni, valamint meg kell adnunk a különböző munkálatok várható anyagköltségét és munkadíját is.

hitel

Amennyiben az elvégezni kívánt felújítási munkálatok építési engedély kötelesek, akkor csatolnunk kell a hitelkérelemhez a jogerős engedélyeket is. A legtöbb pénzintézetnek különböző előírásai vannak a munkálatok igazolására, van ahol műszaki szakértő segítségével ellenőrzik a hitelcél megvalósulását, azonban olyan bank is akad, amely a munkálatok befejezése után csupán egy nyilatkozattal kéri igazolni, hogy a munkálatok befejeződtek.

Fontos tudni, hogy ellentétben a lakáskorszerűsítési hitellel, a lakásfelújítás hitelnél a jelenlegi érték a kiindulási alap, tehát ebben az esetben nem tudunk a jövőbeli értékkel számolni. Jelenleg forint alapú hitelkonstrukciók közül lehet választani, és azt is érdemes tudnunk, hogy a felvehető hitel összege nem lehet nagyobb, mint a fedezetül szolgáló ingatlan forgalmi értékének 75 %-a.

Forrás: