Lehet, hogy színtévesztő vagy?

Színlátási zavaraival az érintettek többsége nincs tisztában

Az emberi szem körülbelül 160 színárnyalat megkülönböztetésére képes, az emberiség 4%-a azonban valamilyen mértékben felcseréli vagy nem látja ezeket az árnyalatokat. A színlátás zavarai lehetnek örököltek vagy szemészeti betegségek útján szerzettek, az érintettek nagy része viszont nem is tud arról, hogy színtévesztő.

Dr. Molnár Szilvia, a Czeizel Intézet szemész szakorvosának segítségével utánajárhatunk ennek a különleges jelenségnek.

A retinában normál esetben három színérzékelő receptor található: a vörös, a zöld és a kék. Ezek keveréséből pedig kialakul a közel 160 ismert színárnyalat. Ha valamelyik alapszín felismerésére hivatott receptor teljes mértékben hiányzik, színvakságról, ha pedig valamiért nem működik megfelelően, színtévesztésről beszélünk.

A színlátás zavarai lehetnek szerzettek (pl. szemészeti betegségek következménye, gyógyszerek mellékhatása, stb.), de leggyakoribb esetben genetikailag, a női X kromoszóma által öröklődnek. A statisztikák alapján a nők 2%-a, a férfiaknak pedig 8%-a színtévesztő. Gyakran nem is tudnak róla, csak a szűrővizsgálaton vagy bizonyos hivatások betöltéséhez szükséges alkalmassági vizsgálaton derül ki” – mondja Dr. Molnár Szilvia, a Czeizel Intézet szemész szakorvosa.

A színtévesztők többségének a vörös és a zöld szín felismerése okoz problémát. Előfordul még a kékre vonatkozó tévesztés (ebben az esetben a kék és a sárga elkülönítése aggályos), a csak sötét és világos árnyalatok váltakozását érzékelő teljes színvakság azonban szerencsére a színlátás zavarainak nagyon ritka típusa.

Mivel a veleszületett színtévesztéssel rendelkezők nincsenek tisztában azzal, hogy némely árnyalatokat a többségtől eltérően érzékelnek, sokszor csak szűrővizsgálat alkalmával, vagy pályaválasztásnál szembesülnek a problémával. Bizonyos szakmák esetében ugyanis kizáró ok lehet a színtévesztés: ilyenek az elektromossággal, vegyiparral, laboratóriumi körülményekkel kapcsolatos foglalkozások vagy az egészségügy, az élelmiszeripar és a közlekedés bizonyos ágazatai. A legelterjedtebb vizsgálati módszerek a különböző színű pöttyökből számot vagy formát alkotó Ishihara-tábla és a színkeverésen alapuló anomaloszkóp.

A színtévesztés bizonyos típusai szemüvegként vagy kontaktlencse formájában viselt színszűrővel korrigálhatók, de az esetek többségében erre nincs szükség, mivel az életminőséget nem befolyásolják. Ha azonban gyermekünk a felsorolt ágazatok valamelyikében szeretne elhelyezkedni, érdemes minél hamarabb elkísérni szemészeti szűrővizsgálatra” – javasolja Dr. Molnár Szilvia.

Forrás: https://napidoktor.hu/index