Vess szelet, arass megújuló energiát!

A szélenergia termelése a környezetvédelem és a költséghatékonyság miatt rohamos ütemben nő. Nem győzik eleget hangsúlyozni a megújuló energiák fontosságát, és ez már nemcsak a zöldek vesszőparipája lett.

Döbbenetes tény, de kutatások szerint a szélerőművek annyi energiát tudnának termelni, amellyel bőségesen el tudnák látni a világ lakosságának igényeit. Persze ehhez rengeteg időre és nem utolsósorban az érdekek megszüntetésére lenne szükség, de most ne menjünk ebbe bele.

A technológia igen egyszerű: a szélturbina lapátjainak forgási energiája alakul át elektromos árammá. Ugye mindenki emlékszik a jó öreg szélmalmokra? Gyakorlatilag ugyanazon az elven működnek a szélerőművek is, bár előbbi a fizikai munka megkönnyítésére volt kitalálva (gabonaőrlés, vízpumpálás).

A szélturbinákat ma már előszeretettel használják fel ipari méretű áram előállítására is, de a kis turbinák sem ritkák, főleg olyan helyeken, amelyek távol vannak a civilizációtól, vagyis távol eső farmok környékén lehet látni a fehér lapátoló oszlopokat. Az amerikai Texas államban egyre több farmer mond igent erre a technológiára, és tudatosan kerüli a villanyvezetékeket.

Környezetvédelem

Bár az utóbbi években sokat finomodott a technológia, és csökkentek a költségek is, sajnos a szélenergia előállítása nem kerül kevesebbe mint a hagyományos módon előállított áram.

Az Európai Unióban egyre több helyen jelennek meg az efféle szerkezetek, de főleg a nyugati részeken. Bár a keleti blokk is igyekszik lépést tartani a fejlett országokkal. Kiemelt feladattá lépett elő a szélenergia efféle hasznosításnak a fontossága. Gondoljunk csak azokra a szélturbinákra, amelyek rögtön szembeötlenek, amint átlépjük a határt Ausztria irányába!

Magyarországon Kulcson, Újrónafőn, Vépen és Szápáron találunk szélerőműveket. Itthon is egyre inkább igyekszünk a környezettudatos szemléletet tartani, bár évtizedekbe telhet, amíg egy jól működő rendszer létrejön.

Forrás: