Grillezni pizzát is lehet – 8 tuti étel a grillsütőre!

Rajong a grillezésért az egész család? Szívesen sütögetünk baráti körben? Lássuk, hogy a megszokott fogások mellett mi mindent készíthetünk még el a grillen!

A grillező intenzív hője és a sütés módja egészen más ízt ad az ételeknek, nem csoda, hogy sokan rajonganak érte. Természetes, hogy csirke combokat, tarját, grillezhető kolbászt bármikor megsütünk a grillen, de van sok egyéb étel is, amit igazán ínycsiklandóvá varázsolhatunk a segítségével!

1.Pizza grillen: a pizza feltétnek használatos dolgokat főzzük meg előzetesen, használjunk könnyű feltéteket – így minden egyenletesen sül majd meg a grillen. A pizzatésztát olajozzuk meg mindkét oldalán, majd rakjuk rá a feltétet és fedjük be a grillezőt. Süssük kb. 3-7 percig. Minden percben forgassuk el a pizzát 90 fokkal, hogy megelőzzük a megégést. A teljes kiőrlésű tészták egészségesebbek és egyes recepteket kifejezetten grillezéshez ajánlanak. Próbáljuk ki őket!

grilled_pizza

2.Hal nyárson: a friss szardínia tele van szívbarát zsírokkal. Grillen remekül meg lehet sütni. Több halat süthetünk egyszerre, ha nyársra húzzuk őket. Az egyik nyárs a fej-, a másik pedig a farok közelében helyezkedjen el. Ez helyükön tartja a halakat és könnyű lesz forgatni. A halakat és a rácsot is kenjünk meg kicsit olívaolajjal és egyszer fordítsuk meg.

dried_smelt

3.Zöldségek grillen: nagyon finomak tudnak lenni! A magas hőmérséklet és a gyors sütési idő miatt értékes tápanyag-tartalmukat is megőrzik. Szeleteljük őket vékonyra vagy kis darabokra, mintha kebabot készítenénk. A legjobb zöldségek grillezéshez: édes paprika (6-8 percig kell sütni mindkét oldalán), hagyma (5-7 percig sütni mindkét oldalán), cukkini és egyéb nyári zöldségek (5 percig kell sütni mindkét oldalán), kukorica (25 perc sütés), portabella gombák (7-10 perc mindkét oldalán), római saláta (3 percig kell sütni mindkét oldalán).

grilled_veggies

4.Grillezett gyümölcsök desszerthez: a grillezés csak még inkább kiemeli az eper, az ananász, a barack, a körte, a banán édes ízét. Vágjuk a gyümölcsöt darabokra és húzzuk fel nyársra, vagy csomagoljuk fóliába – a cél, hogy ne közvetlenül érje őket a hő. Helyezzük őket a grillező rácsok szélére vagy csökkentsük le a gázt. Csak pár percig kell sütni őket, alacsony hőmérsékleten, míg enyhén aranyszínűek nem lesznek.

grilled_fruit

5.Kebab a gyerekeknek: a kebab mindig jó megoldás, sőt elkészítése a gyerekekkel közösen még remek móka is! A lurkók kedvelik a pálcikákra húzott finomságokat, melyet saját maguknak is elkészíthetnek a nekik tetsző hozzávalókból. Biztonsági okokból a halat, a húst, a zöldséget és a gyümölcsöt süssük külön nyársakon. Tökéletes zöldség-kombináció a paradicsom, paprika, cukkini, gomba és hagyma egy nyárson.

6.Egészségesebb burger: jó választás vékonyabb burgereket készíteni grillen. Gyorsabban megsülnek – készítsünk kisebb darabokat a húsból és süssük közepes hőmérsékleten. Szaftosak maradnak, ha nem ütögetjük őket nagyon a spatulával. Adjunk hozzá kaliforniai paprikát, répát, hagymát, barbecue szószt a szaftosabb török burgerért! Az előre elkészített zöldség burgerek kevésbé morzsolódnak, mint a házilag készültek. Hús nélküli változat még a szaftos portabella gomba és pácolt tofu.

7.Lazac grillezve: remek íz, ráadásul könnyen sül a grillen, mivel természetes olajai nedvesen tartják és oda sem ragad. A közepesen sült filéhez mindkét oldalát 4 percig kell sütni. A lazac mellett ajánlott még grillezni olyan halféléket, melyeket egyszerű vékonyra vágni és bőrrel sütni/főzni. Ilyen a tonhal, laposhal, pisztráng és a kardhal is.

getty_rf_photo_of_salmon_on_grill

8.Hot dog és kolbász: a bűnös élvezet…! Ám grillezve egészségesebb változatban is elkészíthetjük. Válasszunk olyat, amely 2-6 gramm zsírt tartalmaz, csirkéből van, pulykából vagy vegetáriánus, tartósítószerek nélkül. Kínáljuk teljes kiőrlésű zsemlében, kifliben. Hozzá egészséges feltétek lehetnek a kockákra vágott avokádó, vöröshagyma, lucerna csíra; kockázott paradicsom, vékonyra szelt mogyoróhagyma, jalapeno; aprított sárgarépa, koriander levél, vékonyra szelt uborka és egy kis lime.

chicken_sausage.

Használjunk grillező trükköket!

Ma már lehet kapni olyan sütő alkalmatosságot is, melybe bepakolhatjuk a kisebb méretű grillezésre váró húsokat, zöldségeket – szorosan tartja őket és sokkal egyszerűbb (egyszerre) forgatni is. Padlizsán szeleteket, pikkelyes halat egyaránt rakhatunk a grillező kosárba. Fa deszkát is választhatunk, melyről szintén nem esnek le a sütnivalók – ráadásul kellemes füstös ízt ad az ételnek, garnélaráktól a fügéig. A deszka használatához kövessük a használati utasításokat!

seafood_in_grill_cage

Egy kis kényeztetés: egyes ételek, így a steak is kifejezetten illenek a pácokhoz. A pác különleges ízt ad és segít puhítani a sovány húsokat. Grillezés előtt pácoljuk a húsokat. Remek választások a pácoláshoz a szójaszósz, barnacukor, méz, olívaolaj, fokhagyma, fűszerek, bor, ecet és citrus levek. A pácot tartsuk hűtőben és mielőtt grillezünk, szárítsuk meg a húst. Locsoljuk is meg a páccal grillezéskor.

A szószok és pácok helyett használhatunk „bedörzsölést” is. A kevés kalória és a remek ízek biztosítottak! Elég a grillezés előtt bedörzsölni fűszerekkel a húsokat. Válasszunk alacsony nátriumtartalmú változatokat, melyekben a cukortartalom is kevés (kevesebb, mint 5 gramm). De saját fűszerezést is készíthetünk. Steak-hez, lazachoz választhatunk paprikát, borsot, chili port vagy chili paprikát, fokhagymát, koriandert. Csirkéhez és fehér halhoz oregánót, kakukkfüvet, borsot, koriandert, fokhagymát vagy vöröshagymát.

marinading_meat

 A húsok füstösebbé tétele megoldható a grillező befedésével. Tegyünk a rácsok alá, két széndarab közé egy edény vizet. Helyezzük az ételt éppen ez a rész fölé. A legjobb füstös íz érdekében használjunk bükk, tölgy vagy juharfát.

S hogy melyek a legjobb köretek barbecue mellé?

A hagyományos burgonya- és tészta köretekkel sok kalóriát és szénhidrátot fogyasztunk. Használjuk helyettük inkább az alábbiakat:

A sima burgonya helyett a grillezett édes burgonya jó választás. Krumplisaláta helyett káposztasalátát együnk könnyed öntettel. Jégsaláta helyett, melyet öntettel párosítunk, együnk inkább szeletelt paradicsomot és avokádót, ecettel vagy olívaolajjal. A tészta helyett teljes kiőrlésű vegyes salátát fogyasszunk babbal és quinoával!

Forrás: