Szükség lehet rá – Hogyan építsünk fel egy teljesen önellátó házat?

Az éghajlatváltozással kapcsolatos problémák, melyekkel manapság sajnos egyre gyakrabban szembesülünk – személyesen és a hírekből egyaránt -, indokolttá teszik, hogy elgondolkodjunk egy önellátó otthon kialakításán. Mégis, mi kell egy ilyen házhoz?

Lassan, de biztosan kénytelenek vagyunk szembenézni azzal, hogy bizony a globális felmelegedés valóban komoly problémákkal jár. A hírekből és közvetlen környezetünkből is tudnánk példákat mondani. Lehetséges, hogy a megoldás valóban a természethez való visszatérés?

Egyre többen választják ezt az utat, keresve egy számukra alkalmas terepet és kialakítva egy teljesen önfenntartó házat.

Cégek is alakultak már abból a célból, hogy e házakat kivitelezzék. Ilyen az Earthship például, Új-Mexikóban. Az általa épített otthonoknak az alapja az, hogy minél kevésbé támaszkodjanak a közművekre. Az Earthship mögött Michael Reynolds áll, aki az ötlettel már az 1970-es években előrukkolt. Három célja volt: a fenntartható építészet hasznosítása, a természetes energiaforrásokra hagyatkozás és az, hogy ezeket a házakat olyanok is fel tudják építeni, akiknek nem feltétlenül van tökéletes készségük az építészethez.

Az épületek úgy vannak megalkotva, hogy maximalizálják a fényt és a meleget a téli hónapok alatt, és mivel a falak vastagok, kellően hőtárolók, szabályozzák a hőmérsékletet a házban – akár meleg van kint, akár hideg. A külső falak földdel döngölt gumikból készülnek, ugyanis ezekről már korábban bizonyítást nyert, hogy tárolják és sugározzák a hőt, segítve az alkalmazkodást a klímához.

Build-a-Completely-Off-the-Grid-Self-Sustaining-Home

Víz

Az Earthship a helyi vizet gyűjti össze és használja, csöveken át bejuttatva azt a házba. A források lehetnek az eső, a hó vagy a páralecsapódás. A vizet szűrik, hogy a baktériumokat eltávolítsák, így aztán ivásra is alkalmas. A fenti módszerekkel összegyűjtött víz tehát ivóvízként is használható. A wc másfajta vizet használ, olyat, amelyet előtte már használtak. A szennyvíz napelemes szeptikus tartályba jut – ez egy állandó tartály, melyet a nap fűt.

Élelmiszer

A zöld házak környezetében természetesen számos zöldséget, gyümölcsöt lehet termelni, időjárástól függetlenül, egész évben. Az Earthship öko otthonai közül olyat is lehet választani, amelyhez halas tó vagy tyúkól tartozik.

Áram

A házak úgy jutnak áramhoz, hogy az energiát a szélből és a napból nyerik. Az összegyűjtött energia akkumulátorokban, a tetőn tárolódik. Az Earthship olyan ötlettel állt elő, melyet POM (Power Organizing Module – energiaszervező modul) néven ismernek: az akkumulátorból veszi az energiát és átalakítja, vagyis használhatjuk a légkondicionáláshoz is.

A ház azonban a város energia hálózatához is tud kapcsolódni, tehát nemcsak a nap hőjére hagyatkozik, hogy meleget tartson bent; a gumifalak megtartják a hőt napközben és kiadják magukból éjszaka.

Az Earthship házak népszerűsége egyre nő – a cég ma már Belgiumban, Angliában, Franciaországban, Portugáliában, Spanyolországban, Hollandiában, Svédországban, Dél-Afrikában, Patagóniában, Észtországban és Csehországban is jelen van. Az első negyed egyébként, amelyet az Earthship készít, Hollandiában található.

S ha még mindig bizonytalanságot okozna a dolog, íme 5 ok, amiért érdemes ilyen házban élni:

  • Fantasztikus vízvisszaforgató rendszere van.
  • Gyakorlatilag ingyen élhetünk benne, minden élelmiszert meg tudunk termelni.
  • Nincsenek számlák, semmilyen csekket vagy hitelt nem kell fizetni.
  • Megtanuljuk másként szemlélni a világot: például meghökkenünk azon, hogyan éltünk eddig és mit tettünk a környezetünkkel…

Forrás: Tóth Eszter - napidoktor.hu