„Az antidepresszáns megölte a libidómat…”

A nőknél két és félszer nagyobb az esélye annak, hogy a mindennapokban antidepresszáns gyógyszert szednek, ez pedig nagymértékben befolyásolja a szexuális életüket. Az érintettek közül mindenkinek megvan a maga története…

Bár a szorongás csökken, nagy valószínűséggel a szex gyakorisága is alábbhagy – azoknak az embereknek a 30-70 százaléka ugyanis, aki antidepresszánst szed, tapasztal mellékhatásként szexuális problémákat. Nem gondolnak igazán bele a lehetőségbe, pedig az alacsony libidó gyakori mellékhatása a szelektív szerotonin visszavétel gátlóknak, melyek a legsűrűbben alkalmazott, vényre felírt antidepresszáns gyógyszerek. Hatással vannak a szervezet szerotonin szintjére, amely befolyásolja a libidót.

Tartós megoldást tehát nem jelentenek ezen nők szorongására és a depressziójára, hiszen ez közben házasságukra, párkapcsolatukra komoly befolyással van. Bárkinek, aki antidepresszánshoz köthető libidócsökkenést tapasztal, konzultálnia kell erről orvosával. Egyedül nem lehet megoldani a gondot. Lehet, hogy a dózist kell változtatni, vagy más gyógyszert javasolnak majd, esetleg meghosszabbított előjátékot vagy eddig szokatlan dolgokat az ágyban – például a mocskos beszédet, mely sokakra serkentőleg hat.

Más esetekben az, hogy a nő nem akar szeretkezni, nem a libidóhoz köthető – lehet, hogy fájdalmai vannak vagy inkontinenciától szenved. Fel kell tennie magának a kérdést, hogy mi az alapvető baj.

Magunktól nem tanácsos csak úgy leállni egy antidepresszánsról sem, mielőtt egyeztetnénk az orvossal. Megoldást találni mindenesetre a gyógyszerek okozta libidócsökkenésre nem olyan egyszerű, ezt az alábbi történetek is bizonyítják.

1.„Megpróbáltam leállni a gyógyszerekről, de sajnos nem tudtam…” – 33 éves nő, Worcester, Massachussettes

„Antidepresszánsokat szedtem 18 vagy 19 éves korom óta. Évekbe telt, mire rátaláltam a számomra ideális kombinációra, 28 éves koromig nem alkalmaztam őket megfelelően. Öt éve Paxil-t és Topomaxot szedek. Sokat segítenek. Hátránya azonban az alacsony libidó. Ma már rendkívül alacsony, mert 28 évesen teljes méheltávolításon estem át – komoly endometriózis miatt. Menopauzám van, ezen segítendő kis adag ösztrogént szedek. Ha ez fel is dobja a libidóm, a hatást semlegesíti a két antidepresszáns. Utálom ezt a kompromisszumot, de ha a szexet választom és leállok a gyógyszerekről, használhatatlan leszek a depresszió miatt. Megpróbáltam korábban és nem működött a dolog…”

szex03

2. „Úgy éreztem, hogy valami nem stimmel velem, és ma is így érzem néha.” – 30 éves nő, Denver, Colorado

„21 évesen öngyilkosságot kíséreltem meg. Egyféle antidepresszánst szedtem, azóta egy másikat használok. A piruláktól zombinak éreztem magamat – kevesebb érdeklődést mutattam dolgok iránt, mint korábban, mikor még nem szedtem gyógyszert. Úgy éreztem, valami nem stimmel velem, ma is ezt érzem néha. Szakaszosan abbahagytam a pirulák szedését, annak ellenére, hogy az orvosaim nem javasolták – másként akartam érezni magam, nem teljesen „zsibbadtan”. Ma van egy zátonyra futott házasságom, mert nem voltam elég ragaszkodó a férjemmel szemben. Munkát is veszítettem el amiatt, hogy „zombi-üzemmódban” voltam…”

3. „A kérdés az: legyek viszonylag boldog anya és feleség, vagy hangulatváltozós, depressziós nő, aki képes az orgazmusra?” – 26 éves nő, South Bend, Indiana

„A fiam születése után kezdtem Prozac-ot szedni. Szülés utáni depresszióban szenvedtem és segítségre volt szükségem, ez a gyógyszer működött. Jobb anya lettem, abbahagytam az állandó sírást. De hamar észrevettem, hogy a libidóm minimálisra csökkent – extrém módon nehéz volt az orgazmus elérése. Abbahagytam a Prozac-ot, de megint depressziósnak éreztem magamat, ezért újra elkezdtem szedni. Fel kellett tennem magamnak a kérdést, legyek viszonylag boldog anya és feleség, vagy hangulatváltozós, depressziós nő, aki képes az orgazmusra?”

4. „Már nincs meg az öröm, melyet az intimitás jelent. Inkább olyan, mintha egy házimunkát végeznék…” – 29 éves nő

Állandóan bűntudatom van, amiért legtöbbször azzal mondok nemet a férjemnek, aki kezdeményezné a szexet, hogy „fáradt vagyok”, vagy „nem vagyok olyan hangulatban”. Nem érdemli ezt. Szeretnék szeretkezni, de pszichikailag nem tudom meggyőzni magam arról, hogy ez így van. Már nem okoz igazán örömöt az intimitás, inkább olyan, mint egy házimunka… Nagyon rosszul hangzik. Nem arról van szó, hogy már nem kívánom a férjemet. Nagyon is tetszik, a mai napig. Sőt, nagyra értékelem, hogy mindig támogató és segítőkész volt velem szemben az elmúlt pár évben – sok mindenen mentem keresztül. De azt nem tudom, hogyan juthatnék a szex témában előbbre. Egyelőre csak arra tudok gondolni, hogy a stresszel, a depresszióval és a szorongással megküzdjek – nem tudom, hogyan. Nemcsak az én életemet teszi tönkre a betegség, hanem a családomét is…”

5. „Könnyebb úgy tenni, mintha.” – 54 éves nő, Manhattan, Kansas

„Akkor kezdtem el szedni a Lexapro-t, amikor a férjem elhagyott. Jó volt benne, hogy lehetővé tette, halljam a belső hangomat. Az élet szebb lett és képes vagyok újra értékelni a körülöttem levő világot. A hátránya, hogy az orgazmusra szinte képtelen lettem – arra, ami azelőtt sosem volt probléma. A kérdés már csak az, játsszam el vagy sem. Szomorú, de jobb megjátszani, mint elmagyarázni a férfinak, hogy nem az ő hibája, amiért nem sikerül…”

szex01

6. „Voltak alkalmak, amikor abbahagytam a gyógyszerszedést…” – 31 éves nő, Rochester, New York

„Hosszú ideje szenvedtem depressziótól és szorongástól. Ez pedig a házasságomban igazi kín volt a gyógyszerek mellékhatásai miatt. Időnként abbahagytam, mert nem akartam, hogy a párom ne érezze, hogy nem kívánatos a számomra – inkább éreztem magam időnként depressziósnak, minthogy ő ezzel szembesüljön, vagy veszekedni kelljen a gyógyszereim mellékhatásai miatt. Csakhogy a depresszió egy állandó harc, mely miatt évek óta terápiára járok. S egy olyan partner mellett, aki a szexualitásra éhezik és ezt várja tőlem, csak rontja a depressziómat, hiszen úgy érzem, én magam vagyok a probléma.”

7. „Még ha olyan hangulatban vagyok is, az orgazmusom kiábrándítóan gyenge.” – 26 éves nő, Richmond, Kalifornia

„Mielőtt depressziós lettem, az átlagosnál nagyobb libidóval rendelkeztem, napi 2-3 alkalommal is képes voltam élvezni a szexet. A betegséggel ez napi 1-re csökkent, de amikor elkezdtem a gyógyszereket is szedni, csaknem a nullával lett egyenlő. Két remek pasimat vesztettem el az elmúlt évben, mivel csaknem lehetetlen volt olyan hangulatba kerülnöm, hogy szexeljek, és ha igen, az orgazmusom akkor is kiábrándítóan gyenge volt. Más gyógyszereket szeretnék kipróbálni.”

8. „A legtöbb embernek az én koromban semmi gondja azzal, akar-e szeretkezni.” – 24 éves nő, Milwaukee, Wisconsin

„Mielőtt 18 éves lettem, nem is éltem szexuális életet. De már nagykorúvá válásom óta antidepresszánsokat szedek. Megvan a vágyam arra, hogy legyen szex az életembe, de időnként csak egy „kötelességnek” érzem. Komoly párkapcsolatban voltam és erőltettem magamat, hogy a páromnak örömöt szerezzek, túllegyek rajta. Nem akartam, hogy azt higgye, nem kívánom őt – merthogy párszor megkérdezte. Nem hibáztatom. A legtöbb embernek az én koromban semmi gondja a szexuális vággyal. Egy éve szingli vagyok, és még az önkielégítésre se érzek vágyat. Időnként szexbe bocsátkozom, de nem volt soha orgazmusom. Ez kínos és frusztráló…”

Forrás: Adrina – Napidoktor.hu

Forrás: