Az építészeti tervezés fázisai

Ha végre a nevünkre került a telek, akkor kezdődhet igazán az álom valóra váltása. Gondolatban már biztosan összeraktuk leendő otthonunkat, de ahhoz, hogy ez papírra kerülhessen, tervezőre van szükségünk.

Az elképzeléseket és igényeket nem árt nekünk is papírra vetni, hiszen ebből a “nyersanyagból” fog dolgozni a tervezőnk. Az árajánlat elfogadásával egy időben kerülhet aláírásra a tervezői szerződés. A szakember felméri a helyszínt, ahová majd felépül a házunk, az építési telek adottságait és környezetét is figyelembe fogja venni az első tollvonások megtétele előtt.

Ezt követően az építészünk a beépítési előírások figyelembe vételével elkezdi beszerezni azokat  a papírokat, amelyeket a szakhatóságok előírnak, és amelyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy elképzelésünk testet öltsön a tervező mappájában.
Amennyiben semmilyen akadálya nincs ennek, úgy a tervező elkészíti az első vázlatokat az alaprajzról, amely alapján elképzelésünk körvonalai már eléggé élesen elkezdenek kirajzolódni. Az is lehet, hogy már az elsőre rábólintunk, azonban készüljünk fel, hogy csak sok változtatás árán kapjuk meg az ideális tervrajzot. Mit ne mondjunk, ez egy türelemjáték.

tervrajz

Először a belső terekről kapunk rajzokat, és amennyiben ezek megfelelnek igényeinknek, úgy ölt testet a külcsín is. A jó tervező rajzán látszanak a falrendszerek, a helyiségek pontos méretei, a nyílászárók holléte és nyílási iránya is.

A külső “köpennyel” kerül fel az i-re a pont, ekkor már térben is megtekinthetjük leendő otthonunkat. Természetesen a külsőt nagyban meghatározzák az önkormányzat által előírt szabályok: a legfontosabb az épület magassága és a tető hajlásszöge. Ha megvan az építészeti terv, akkor kezdődhet az engedélyeztetési eljárás, amely szintén nem egy sétagalopp, de egy lépéssel mégis közelebb visz a végső célhoz.

Forrás: