Amit az atópiás ekcémálról tudnunk kell – receptötletek

Sokak életét megkeseríti ez a bőrbetegség, ami ellen nehéz felvenni a harcot. Az ekcéma tünetei szabad szemmel is jól láthatóak. Vörös foltokkal, először nedvedző hólyagocskákkal jelentkezik, mely hólyagok felszakadva beszáradnak. Az ekcémás tüneteket rohamszerű viszketési ingerek kísérik. Sajnos, aki egyszer megtapasztalta biztos, hogy jó ideig elkíséri: nem könnyű ugyanis megszabadulni tőle. Aki teheti, figyeljen oda a megelőzésre.

Ekcémát kiváltható élelmiszerek

Bár azt mondják, az ekcéma az érzékeny emberek keresztje, már gyerekeknél is kis odafigyeléssel megelőzhető. A tej és tejtermékek, tojásfehérje és hal fogyasztása melegágya lehet az ekcémának, ha lehet, ezeket az ételeket tizennyolc hónapos kor előtt nem ajánlott bevezetni, ha az anyuka szoptat, akkor ő sem fogyaszthatja ezeket az ételeket. Az ekcémára hajlamos gyerekeknél nem ajánlatos később sem a tehéntej és tejtermékek fogyasztása!

Ha már „összeszedtük”, felnőtt korban figyeljünk a hüvelyes zöldségek fogyasztására, a magvakra és a tejtermékekre. Kis kontrollal, nagy mértékben csökkenthetőek a tünetek!

bőrbetegség2

Ne csak az étkezésre figyeljünk!

Fontos megjegyezni, hogy levegőben megtalálható anyagok is kiváltó okai lehetnek az ekcémának pl. állatszőr, atkák, cigaretta füst, pollen. Ha viszkető roham lép fel ezekre mindenképpen figyeljünk:

  • Szintetikus anyagból készült ruhák
  • padlószőnyeg és tollpárna
  • Ne használjunk öblítőt és hagyományos mosószert (Helyette használhatunk ecetet pár csepp illóolajjal, mosódiót)
  • Kerüljük a túl meleg vizes fürdést, részesítsük előnybe a tusolást langyos vízzel
  • Használjunk szappanmentes tusfürdőt vagy ’túlzsírozott’, kézzel készített szappant
  • Kerüljük a stresszt
  • Figyeljünk oda étkezésünkre, regeneráljuk és támogassuk bélflóránkat és erősítsük immunrendszerünk
  • Tegyünk próbát, hogy glutén vagy tejtermékekre vagyunk-e allergiásak, ami kiváltja az ekcémát (három hónapon keresztül hagyjuk el először a glutént, ha nincs változás, a glutén visszakerülhet az étrendbe, ugyanezt próbáljuk a tejtermékekkel!)
  • Fogyasszunk sok omega 3 és 6 zsírsavat tartalmazó ételt ( pl. lenolaj,repceolaj, ligetszépeolaj, burrágóolaj, hering, szardinia, makréla)
  • Vitamindús étkezés (C , D és E vitaminok)

Ekcémás bőr kezelése

Akkor sem szabad elkeseredni, ha már megvan a baj, hiszen a stressz tovább indukálja a viszketést! Van megoldás a bőr kezelésére, és nem feltétlenül muszáj szteroidos krémekkel kennünk magunk, vagy a gyermekünk bőrét!

Tisztálkodjunk a lehető legtermészetesebb, bio, szappan nélküli tusfürdővel vagy túlzsírozott hidegen készült szappannal. Kerüljük a hagyományos szintetikus parfümökkel és más egyéb irritáló anyagokkal teli tusfürdőket. Remek termékek közül választhatunk a BioAngelica cég kínálatából!

bőrbetegség1

Van néhány otthon elkészíthető receptünk is!

1, A BIO shea vaj már önmagaban csodákra képes, könnyed ugyanakkor zsíros állaga miatt! Vegyünk egy diónyi shea vajat a kezünkbe, olvasszuk fel tenyerünk összedörzsölésével és alkalmazzuk a viszkető, kipirosodott területre. (Akár újszülötteknél is használható!)

2, Használhatunk shea vaj helyett vagy felváltva növényi olajokat (bio és hidegen sajtolt argán-,  kalabafa-, avokádóolaj) melyek kiváló gyulladáscsökkentő hatással bírnak és teli vannak nélkülözhetetlen vitaminokkal.

3, Három hónapos kortól és természetesen felnőtteknek felerősíthetjük növényi olajok és shea vaj nyugtató, regeneráló hatását pár csepp illóolaj hozzáadásával:

  • 2 csepp argánolajban vagy más ekcémára kezelésére alkalmas bio, hidegen sajtolt növényi olajban (Avokádó,-kalabafa-,ligetszépe-, körömvirágolaj) elkerverünk 1 csepp rózsafafa és egy csepp geránium vagy egy csepp római kamilla és egy csepp orvosi levendula illóolajat (Terápiás célra alkalmas, kémiai típus szerint bevizsgélt illóolajat válasszunk) és bekenjük vele az érintett bőrfelületet
  • Egy evőkanálnyi bio Shea vajba tegyünk 2 csepp Illóolajat (rózsafa, római kamilla, orvosi levendula, vad levendula vagy ezek keverékéből 2 cseppet)

4, Permetezzünk a viszkető felületre levendula vagy kamillavizet, amely csillapítja a viszketést, megnyugtatja a bőrt!

Forrás: