Mit tegyünk az egészséges sperma érdekében?

Nem a férfiasság kérdése a sperma minősége – sajnos, napjainkban nem kevés férfi küzd a spermaminőség romlásával. Lássuk, mivel segíthetünk természetes úton?

Sok pár szembesül azzal: fél éve, netán már egy éve próbálkoznak, és az annyira várt gyermek mégsem fogan meg. Ilyenkor már érdemes az okokat górcső alá venni. Lehetséges, hogy a sperma minőségével van a gond.

A Világ Egészségügyi Szervezete régóta figyelmeztet: az elmúlt évtizedek során tapasztaltak szerint egyre csökken a spermiumok száma a férfiaknál. Ezzel együtt a mozgékonyságuk is romlik. Szakértők szerint a világ férfilakossága 40 százalékának lassan csökkentett lesz a spermaszáma. Valljuk be, ez nem valami biztató!

Hogy saját helyzetéről a gyermekre vágyó férfi tájékozódjon, arra manapság jó megoldás az átfogó sperma analízis, azaz a spermiogram. Fontos a férfi termékenység iránti értékelésében.

A spermigramot akkor ajánlják az orvosok, ha egy pár fogamzási nehézségekkel küzd, de abban az esetben is, ha a terméketlenség bizonyítása sterilizálás után történik. Egy spermiogram laboratóriumi erekció mikroszkopikus analíziséből áll. A vizsgálat fájdalommentes, gyors és nem túl bonyolult.

Természetes úton is segíthet

Mielőtt azonban bármilyen orvosi segítségért folyamodnánk, megpróbálhatunk természetes úton is segíteni a helyzeten. Amíg a sperma fejlődik és érik, három hónapon át, igyekezzünk olyan életmódot élni, mellyel elősegíthetjük annak minél jobb minőségét. Váltsunk egészséges életvitelre.

Tartsunk olyan diétát, mellyel kiegyensúlyozottabbá tehetjük a szervezetünket. Változtatni sosem késő. Különösen, hogy a káros környezeti hatások is próbára teszik a hím ivarsejteket?

Mire van, vagy éppen nincs szükség?

Valószínűleg nem mondunk újat azzal, ha a gyermekre vágyó férfiakat arra biztatjuk: hagyjanak fel a dohányzással, ha pedig élnek ilyesmivel, a drogfogyasztással főleg! Kerüljék az alkohol- és a kávéfogyasztást. A szódaivás sem előnyös. Igyekezzen távoltartani magát a különböző irtószerektől, vegyszerektől.

Lehetőség szerint minél kevesebbet stresszeljen, kerülje az ilyen szituációkat. Ügyeljen arra, hogy elektronikus eszközt – mobiltelefont például – ne tartson a nadrágzsebében, közel a nemi szervéhez.

Ne vegye ölbe a számítógépét!

Azon felül, hogy rendszeres a szexuális élete, iktassa be mindennapjaiba a sportot! Ne viseljen túl szoros alsónadrágot, és a sport fogalmába ne tartozzon bele ebben az időszakban a gyakori szaunázás. Aludjon, pihenjen eleget.

A rendszereses nemi élet napjaiban egyébként a sperma minősége számára legjobb minden második, illetve harmadik napi erekció. Legcélszerűbb, ha kétnaponta szeretkezik a férfi a párjával. Minél hosszabb, és izgatóbb előjáték, annál jobb. A fokozottabb nemi vágy is több ejakulátumot eredményez.

Mit együnk?

Sajnos, aki minőségi spermát akar, annak vissza kell fognia magát bizonyos élelmiszerek fogyasztása terén. A kiegyensúlyozott diéta azt is jelenti, hogy lehetőleg ne fogyasszunk sok húst, kolbászt, tejet és tejterméket. A lehetséges ösztrogénhatásoknak köszönhetően a szója sem túlságosan ajánlott.

Szerezzen be inkább olyan ételeket, melyek sok antioxidánst tartalmaznak. Ne feledje az Omega 3 zsírforrásokat tartalmazóakat sem – például egyen pisztrángot, lazacot, kaviárt.

Fogyasszon teljes kiőrlésű termékeket, babot, dióféléket! Utóbbiak Omega 3 típusú növényi zsírban gazdagok. Zöldséget, gyümölcsöt napi öt alkalommal ideális enni. A paradicsom, a zeller különösen jó. Ügyeljen arra, hogy ne legyen egysíkú az étrendje, a változatosság is fontos.

Az sem mindegy, mennyi folyadékot fogyaszt naponta. Nemcsak a jó egészség, a termékenység érdekében is érdemes napi két liter vizet meginni!

Az optimális spermatermelődéshez egyébként bizonyos ásványi anyagok, valamint szelén, folsav, cink is szükséges. A multivitamin-készítmények – melyek tartalmazzák őket – napi szedése ajánlott. Jótékony hatása van a fokhagymakapszulának, az E-vitaminnak, a gyömbérnek, a fahéjnak, az aminosav-turmixnak is.

Gyógynövények közül érdemes kipróbálni az aloe verát, a ginsenget, az orbáncfűt, a csalánt, a diólevél teát is. És aminek örülhetünk, mérsékelt mennyiségben a vörösbor és a barna sör is segít.

Forrás: https://napidoktor.hu/index