Lakberendezési lexikon: a japán stílus

Ha olyan otthonra vágysz, ahol egyszerre lehet meditálni, pihenni és feltöltődni, akkor a japán stílust neked találták ki.

Az egyik legharmonikusabb, legnyugodtabb, legrezignáltabb lakberendezési stílus, amely Japánból származik. Egy japán stílusú enteriőr kialakítása egyszerű, de ugyanakkor nem tűri a félmegoldásokat.

A stílus kínai és koreai hagyományokra épül és a XIX. század végéig a japánokon kívül nem sokan tudták, hogy pontosan milyen lehet.

A Tokuwaga család uralkodása idején ugyanis lezárták a kikötőket, így a japánokhoz se jutottak el a különféle kultúrák és ezzel együtt az ő kultúrájuk is egy zárt doboz maradt a külvilágnak. Csupán a kikötők megnyitása után került napvilágra ez a stílus, mely jó néhány későbbi irányzatnak, így például az előzőekben írt Bauhausnak, és a minimálnak is, az ihletője lett.A stílus lényege a praktikum, a hagyomány, a szépség, a letisztult formák, finom árnyalatok.

Tulajdonképpen minden – a színek, a formák, a díszítések – nagyon egyszerű és jellegzetes. Világos fa, vagy kőpadló, sötét, alacsony bútorok, mivel a japánok a föld közelében szeretnek aludni és étkezni -, fehér, törtfehér, de mindenképpen világos falak.

japán stílus 4

japán stílus 2japán stílus 3

A japán terekre jellemző színek az ezüstszürke, hamvaszöld, bézs és a tompított krémszínek is. A lényeg, hogy elsősorban a matt legyen és a textúrák ne csillogjanak túlságosan. A természetes anyagokból épített bútorok tökéletes precizitással készülnek, jellemző rájuk az egyszerű vonalvezetés.

A kanapén nincs sok párna, az ablakokat általában nem függönyözik, hanem helyette falécekből álló redőnnyel adnak keretet a helyiség hangulatához. A helyiségeket nem aggatják tele színes, tarka-barka képekkel, hanem a megfelelően kialakított hangulatos fényt és a jellegzetes japán képzőművészet visszatérő motívumai: a lótuszvirág, a madár, a bambuszlevél a falon, a drapérián és a faliszőnyegeken.

A japán stílus, japán hangulat nagyon közkedvelt és szinte bárhol kialakítható a garzon lakásoktól kezdve a tágasabb otthonokig, ugyanis szinte minimális a helyigénye, viszonylag kis költségből, nagy ötletekből remek tereket lehet erre a stílusra hangolva kialakítani.

Forrás: https://napidoktor.hu/