Saját lányainak szervei mentettek meg egy férfit

Két lánya májának egy-egy darabjából alkottak új májat egy makaói férfi számára a hongkongi Queen Mary kórházban hétfőn. A világon első ilyen műtét sikeres volt – számolt be a South China Morning Post című lap online kiadásában.

Az 59 éves Cseng Cse-ming hepatitis B betegségben, fertőző májgyulladásban szenvedett, és a kóma utolsó szakaszában volt, amikor a család és az orvosok az egyidejű operációk mellett döntöttek. A műtét elmaradása, illetve sikertelensége egyértelműen a páciens halálát okozta volna.

A korábban biztonsági őrként dolgozó férfinak három lánya van, közülük a 23 és a 22 éveset találták a legalkalmasabb donoroknak vérük típusának egyezősége miatt. Májuk azonban egyenként túlságosan kicsinek bizonyult, ezért úgy döntöttek, hogy a legfiatalabb gyerek májának kétharmada mellé a másik gyerek májának egyharmadát társítják, utóbbi enyhe májzsírosodása miatt.

Az orvosok a máj bal és jobb felének egyesítése után végezték el a beültetést, amivel 55 perc alatt végeztek. Ezzel – számolt be Lo Csung-mau, a sebészek egyike -, jelentős időt takarítottak meg, csökkentették a kockázatot és elősegítették a gyorsabb felépülést.

shutterstock_24608614

Mint mondta, csak azért döntöttek e bonyolult és több ember életét, egészségét veszélyeztető megoldás mellett, mert nem volt más választásuk, nem állt rendelkezésükre időben a szükséges szerv, miközben életet kellett megmenteni. Úgy fogalmazott, tisztában vannak a kettős májátültetés etikai problémájával, és kijelentette, ha lett volna módjuk más megoldásra, nem vontak volna be egészséges embereket.

A neves hongkongi kórházban 1991 óta 1182 májátültetést végeztek el, közülük mindössze 44 százalékban tudták elhunyt donor szervét felhasználni. A helyzet messze nem ideális – hangsúlyozta Lo, különösen, hogy az akut májelégtelenségben szenvedő betegek 90 százaléka meghal, mielőtt megfelelő, beültethető májhoz juthatna.

A szakemberek még mindig arra panaszkodnak, hogy alig vannak, akik haláluk után engedélyeznék szerveik eltávolítását orvosi célra, mert az ázsiai emberekben élő hagyományos nézet szerint az emberi testet lehetőleg teljes egészében, hiánytalanul kell végső nyugalomba helyezni.

(MTI)

Forrás: