Meghalni sincs idejük

Többgyermekes anyáknak,- bár nagyon leterheltek –  ám annál kevésbé jellemző rájuk a depresszió, illetve gyötrik őket önpusztító gondolatok.

Már régóta tartja magát az a nézet, hogy a házas nők körében történelmileg kisebb az öngyilkosok aránya, mint a hajadonokéban, ami az anyaság ?pozitív hatására? utal inkább, mint a házasságéra önmagában véve. A legutóbbi eredmények alátámasztják ezt az elképzelést, írta a Reuters Healthnek e-mailjében Dr. Chun-Yuh Yang, a taiwani Kaoshiung Orvosi Egyetem munkatársa.Yang 1,3 millió taiwani anya adatait tanulmányozta 30 év távlatában, és felfedezte, hogy a kétgyermekes nők 39 %-kal kisebb eséllyel követtek el öngyilkosságot, mint az egygyermekesek. A három vagy több gyermeket nevelők esetén a kockázat 60 %-kal csökkent, írta Yang a Canadian Medical Association Journal-ben.

Az eredmények alapját az első gyermeküket 1978 és 1987 között világra hozó taiwani nők születési és halálozási jegyzéke adta. A kijelölt csoport halálozási rátáját Yang 2007-ig követte nyomon. A gyermekek számától függetlenül nem volt gyakori az öngyilkosság. Az egygyermekes anyák körében 100 000 nőre 11 öngyilkosság jutott. A kétgyermekeseknél ez csak 7 fő volt, a három- és többgyermekeseknél pedig mindössze 6.5946Mikor Yang figyelembe vett egyéb tényezőket is ? mint például az anya életkora az első szüléskor, családi állapot és képzettségi szint ? a gyerekek száma még mindig összefüggésben maradt a szuicid késztetéssel. Yang szerint lehetséges, hogy a népes gyereksereget nevelő nők nagyobb érzelmi vagy anyagi támaszt kapnak a nehezebb időkben. Az életükből sokkal nagyobb részt fordítanak arra, hogy kisgyerekek gondját viselik, mint az egygyermekesek. Ők igazán érzik, hogy szükség van rájuk, így valószínűleg kevésbé sebezhetők

A kutatók azt is megjegyezték, hogy akik eleve hajlamosabbak az öngyilkosságra ? súlyos depresszió, vagy más pszichiátriai kórképek miatt ? általában kevesebb gyermeket vállalnak. Ez is fontos magyarázata lehet a felfedezéseknek, állítja Yang. Elmondása szerint egy korábbi tanulmány felfedezte: a gyermektelen nők sokkal gyakrabban vetnek véget a saját életüknek, mint az anyák általánosságban. Ez ismét csak egy jele lehet az anyaság védő hatásának, illetve annak, hogy a pszichiátriai betegségekkel küzdő nők kisebb valószínűséggel szülnek gyermeket.

Habár az említett tanulmány csak taiwani nők adatait dolgozta fel, Yang elmondása szerint az eredmények más országokra is valószínűleg érvényesek. A Norvégiában, Dániában és Finnországban készült hasonló felmérések ugyanilyen kapcsolatot találtak a gyerekek száma és az öngyilkosság kockázata között.

Forrás: