Kongresszus az agykutatásról

Az elkövetkező hónapokban ? kapcsolódva Magyarország soros EU elnökségi posztjához ? több, a mentális egészséggel, illetve annak kutatásával, gyógyításával kapcsolatos eseményre is sor kerül.

2010. január 26-29. között, Sopronban lesz a Magyar Pszichiátriai Társaság XVI. Vándorgyűlésére, amelynek fő témái ?Civilizáció, Lélek, Agykutatás?. Az EU soros elnökség ideje alatt a mentális egészség és zavarok kérdéskörének európai szintű kezelése kapcsán e rendezvénnyel is hangsúlyozni kívánják a kutatás és a klinikai munka együttműködésének, hatásának szükségességét.

A Fő témák egyben átmenetet biztosítanak a Budapesten megrendezésre kerülő, neuropszichiátriai betegségek kutatásával foglalkozó magas szintű, európai uniós, nemzetközi konferenciához. A ?Felfedező kutatások a neuropszichiátriában: fókuszban a depresszió, a szorongás és a skizofrénia? című konferencia 2011. március 18-19-én, Budapesten az MTA székházában.

Az esemény előadói Európa vezető szakemberei, kutatók és klinikusok, akik a meghívott vendégek bevonásával négy szekcióban meg is vitatják a következő témákat: 1. Depresszió és öngyilkosság, 2. Szorongás, 3. Skizofrénia, 4. A felfedező kutatás szükségességének pszichoszociális perspektívái. A konferencia célja a politikai, gazdasági és társadalmi döntéshozók és véleményformálók figyelmének felhívása a neuropszichiátriai betegségek kutatására és az erre épülő európai innováció jelentőségére, hogy figyelembe vegyék ezt a soron következő Európai Uniós döntéshozatal során.6658A rendezvény fő üzenete, hogy e betegségek kutatása és az eredmények innovációs hasznosítása kiemelt európai prioritás kell legyen. Ehhez mért európai és EU tagállami támogatás esetén néhány éven belül lényegesen csökkenthetők a megbetegedésekből fakadó társadalmi és gazdasági terhek. A magyar pszichiátria és a mentális ellátás egésze az utóbbi években a működőképességét veszélyeztető gondokkal küzd.

A pszichiátriai gondozás, ambuláns ellátás krízise, a közösségi pszichiátriai szolgáltatások irányába történő elmozdulás nehézségei, a fekvőbeteg ellátás hiányai és egyenlőtlensége, a rehabilitáció helyének ?újraértelmezése? rontotta a pszichiátriai ellátórendszert igénybe vevők helyzetét is az egészségügyi ellátó rendszeren belül, mindennapi súlyos gondokat okozva.

A jelenlegi politikai környezetben a legfontosabb szakmapolitikai kérdés, hogy a lelki zavarok megelőzésének és a mentális betegségek kezelésének problémája elsődlegességet kap-e a kormányzati politikában és az egészségügyi finanszírozásban.15852Lesz-e a fejlődést segítő Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Központ? Milyen modellel oldható meg a korszerű pszichiátriai gondozás és járóbeteg ellátás finanszírozása? Lehetővé teszi-e a Lelki Egészség Országos Programja, hogy a szakmai elképzeléseket kormányzati és uniós pályázatokon keresztül finanszírozzák? Hogyan található meg a közös út a civil szervezetekkel és a médiával a stigmatizáció leküzdésében, az ismeretterjesztő munkában?

Számtalan súlyos kérdés, amire a közel kétezer résztvevő közösen keresi majd a megoldást többek között önálló, saját szervezésű szakmapolitikai szimpóziumon. A Vándorgyűlésen ösztönzésként, önálló szekció biztosításával támogatják a ? sajnos kis létszámú ? rezidens és a fiatal szakorvosok megjelenését, és bemutatkozási lehetőséget kap a szakdolgozók által létrehozott új szekció is.

A kongresszusok fő szervezői:

Prof. Dr. Freund Tamás ? agykutató, a Felfedező kutatások a neuropszichológiában: fókuszban a depresszió, a szorongás, és a skizofrénia? konferencia elnöke

Dr. Oberfrank Ferenc ? kutatóorvos, a konferencia tutkára

Dr. Kurimay Tamás ? a Vándorgyűlés és az MPT elnöke

Dr. Lehóczky Pál ? az MPT leendő elnöke

Dr. Molnár Károly ? a Vándorgyűlés szervező bizottságának az elnöke, az MPT főtitkára

Dr. Hartmann János ? az MPT volt elnöke

Forrás: