Dohányfüst mentes törvényrendelet

A nemdohányzókat védő, Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezmény a dohányfüstmentes munkahelyek megteremtésében segítkezhet.

A legutóbbi Eurobarometer felmérés 2010 májusi adatai szerint jelenleg is szinte mindennapos probléma, hogy a munkavállalóknak dohányfüsttel szennyezett levegőjű helyen kell dolgozniuk. Az Európai Unióban a zárt épületen belül dolgozók 24%-a van kitéve a környezeti dohányfüstártalomnak, a munkavállalók 5%-a pedig minden nap több mint 5 órán keresztül kénytelen dohányfüstös környezetben dolgozni.

A passzív dohányzás egyáltalán nem tekinthető veszélytelennek, hiszen tudományos bizonyítékok támasztják alá, hogy a nem-dohányzók élettartamát csökkentik azok a súlyos egészségügyi károsodások, amelyeket a környezeti dohányfüst belégzése okoz.

Magyarország mind a nőknél, mind a férfiaknál vezeti a 65 évesnél fiatalabbak koszorúérbetegség miatti halálozási listáját. A teljes zárt közterületi tilalmat előíró ?dohányfüstmentes törvénnyel? nemcsak az ott dolgozók, hanem a vendégek, a látogatók egészségét is védenénk, és már a bevezetést követő első évben akár 15-20%-kal csökkenthető lenne a szívinfarktus miatt kórházi beutalások száma.13792Magyarországon évente közel 30.000 ember hal meg valamilyen dohányzás következtében kialakul betegség miatt, közülük 2300-3500 személy mások cigarettafüstjének belélegzése miatt veszíti életét.

A világon a négy vezető halálok (szívinfarktus, stroke, tüdőrák, COPD) mindegyikében szerepet játszik a dohányzás, de a leggyakoribb női daganat az emlőrák kialakulásában is szerepet játszik a dohányzás.

Az ENSP felhívja valamennyi európai ország figyelmét arra, hogy kezeljék prioritásként a dohányzás visszaszorítását, és teljesítsék az Egészségügyi Világszervezet által kezdeményezett, és a tagországok többségében, így Magyarországon is törvényerőre emelt Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezmény előírásait. A Keretegyezmény 8. fejezete kötelezően kimondja, hogy valamennyi munkavállalót meg kell védeni a zárt téri környezeti dohányfüst ártalomtól, és a teljes körű dohányzási tilalmat ki kell terjeszteni a tömegközlekedési eszközökre, valamint az összes zárt közterületre, beleértve az éttermeket, bárokat, kocsmákat is.

Forrás: