A koraszülötteknek a pasztörizált tej kevésbé hasznos

A donortól származó anyatej nem megfelelő a koraszülötteknek, mert nem található olyan mennyiségű tápanyag benne, ami szükséges lenne a megfelelő fejlődéshez.

Az anyatej megvédheti a koraszülötteket az esetenként akár végzetes komplikációktól, de egy új tanulmány szerint ? amelyet Dr. Christina Valentine, az Ohióban levő Nationwide Children?s Hospital munkatársa készített – a donoroktól kapott anyatejben nem található olyan mennyiségű tápanyag, amennyire az idő előtt született, kisméretű csecsemőknek szükségük lenne az idegrendszerük fejlődéséhez.

Dr. Hawley Montgomery-Downs szakértő, aki nem vett részt a tanulmány készítésében, így nyilatkozott: ?Az édesanyák szervezete csodálatosan alkalmazkodik a csecsemők igényeihez, mindig olyan minőségű tejet termelnek, amilyenre a gyermeküknek szüksége van. Egy rendes időre született újszülöttnek való tej nem megfelelő a koraszülöttek számára, mivel nekik nagyobb a a tápanyagigényük.?14414Valentine és csapata most azon igyekeznek, hogy az édesanyákat meggyőzzék arról, juttassanak több dokozahexaénsavat (DHA) a szervezetükbe – ami például a halban vagy az algában is megtalálható -, hogy ezáltal megnöveljék anyatejük zsírsavtartalmát.

A kutatások kimutatták, hogy a nagyon kicsi újszülöttek számára különösen fontos az anyatej, amely megvédi őket a súlyos bélgyulladástól (necrotizing enterocolitis). Előfordul azonban, hogy a koraszülött gyermekek édesanyja nem termel elég tejet, így kénytelen mástól kapott tejjel is táplálni kicsinyét.

Valentine és munkatársai harminckilenc donortól származó tejmintát ellenőriztek pasztörizálás előtt és után, hogy kiderítsék, tartalmazzák-e azt, amire a koraszülötteknek szükségük van. A tesztekből az derült ki, hogy a pasztörizálás ugyan nem volt hatással a tej tápanyagszintjére, de a minták ötven milligrammal kevesebb DHA-t tartalmaztak, mint amennyit a koraszülöttek akkor kaptak volna, ha még minding az anyaméhben lettek volna.

Forrás: