Mely dohányosok vannak kitéve a legnagyobb kockázatnak?

Amerikai kutatóknak sikerült azonosítaniuk a legnagyobb kockázatú dohányosokat.

Kutatók egy genetikai alapú megközelítéssel kidolgoztak egy olyan módszert, amellyel azonosítani lehet azokat a dohányosokat, akikben a legmagasabb a tüdőrák kialakulásának kockázata.

A Boston Orvostudományi Egyetem és az Utah Egyetem kutatói ?egy a genomkutatással összefüggő módszert használtak fel arra, hogy meg lehessen előzni ezekben a személyekben a tüdőrákot, és személyre lehessen szabni a rák elleni kemoprofilaxist és kemoterápiát. Miközben a dohányosok 10-20 százalékában alakul ki életében tüdőrák, eddig nem ismertek olyan eszközt, amellyel meg lehetne határozni, kik vannak kitéve a legnagyobb kockázatnak a 90 millió jelenlegi és volt dohányos közül az Egyesült Államokban. A betegséget általában nagyon előrehaladott stádiumban mutatják ki, amikor a kezelés többnyire hatástalan.

Avrum Spira, a tanulmány vezetője elmondta, hogy az új módszer egy génkifejeződésen alapuló marker segítségével különbözteti meg a tüdőrákos és a nem tüdőrákos dohányosokat. A kutatók lokalizáltak egy PI3K nevű ?rákkal összefüggő útvonalat?, amely azon dohányosok légutait borító sejtekben aktiválódik, akik tüdőrákban szenvednek.6500?Az eredmény azért jelentős, mert ezeket a sejteket viszonylag nem invazív módon kinyerhetjük a tüdőrák kockázatával élő dohányosok légutaiból, és nincs szükség a tüdőszövetből történő invazív mintavételre, ahol a tüdődaganat jellemzően kialakul? ? nyilatkozta Spira, a bostoni egyetem professzora.

Az adatokból az is kiderült, hogy a génkifejeződés aktivitásának mérésével az orvosok meghatározhatják, melyik rákos útvonal szabályozottsága csökkent egy adott dohányosban, így lehetőség nyílik személyre szabott gyógyszeres kezelés alkalmazására a tüdőrák kockázatának csökkentése érdekében az adott személyben.

?Ez pedig lényeges előrelépésnek számít a tüdőrák megelőzése terén, mert jelenleg nincs hatékony stratégia a tüdőrák megelőzésére a magas kockázatú dohányosok körében? ? mondja Spira.

A kutatók szerint az eredménynek köszönhetően kezelni lehet a tüdőrákkal összefüggő hatalmas és egyre növekvő közegészségügyi terhet, amely a rákos halálozások első számú kórokának számít a nők és a férfiak körében az Egyesült Államokban és világszerte.

Az eredmények a Science Translational Medicine folyóirat április 7-i számában olvashatók.

Forrás: