Felületi trombózis – tilos az ágynyugalom!

A visszeres lábaknak a nyári időszak nagy megterhelést jelent. Nemcsak lábfáradtság, bokaduzzanat, elnehezedő láb jelentkezhet, hanem az olyan súlyosabb panaszok, mint a felületi trombózis is gyakrabban alakulnak ki a melegben. Prof. Blaskó György, a Trombózis és Hematológiai Központ véralvadási specialistája elmondta, hogy milyen tünetekről ismerhetjük fel és hogyan kezeljük a felületi trombózist.

Felületi trombózis – mit jelent?

A testünkben felületi vénák és mélyvénák is megtalálhatóak. Előbbi a bőrfelszín alatt közvetlenül helyezkedik el, néhol látható is az ér vonala, ahogy átrajzolódik a bőrön. A mélyvénák a bőr alatt mélyen az erek és izmok mellett helyezkednek el, nem látjuk őket, ellenben sokkal komolyabb problémákat tudnak okozni, mint a felületi vénák.

Foto:123rf.com

„Ha a trombózis a felületi vénákban jelentkezik, nagy fájdalommal járhat, igen kellemetlen, de nem jelent közvetlen életveszélyt. A mélyvénákban képződött vérrög azonban leszakadva tüdőembóliát okozhat, így a mélyvénás trombózis akár végzetes kimenetelű is lehet, ha nem ismerik fel és kezelik idejében.”

Ezért alakulhat ki

Igaz ugyan, a felületi trombózis önmagában nem jelent közvetlen életveszélyt, ám ha kialakult, a gyulladás átterjedhet a mélyebben fekvő vénákra is, vagyis mélyvénás trombózistis okozhat, ami viszont már súlyos állapot.

    • Felületi trombózis tünete a fájdalom és melegség.Foto:123rf.com
    A felületi trombózist azért is komolyan kell venni, mert olykor súlyos betegségeket jelezhet: együtt járhat daganatos megbetegedéssel, trombofília – fokozott trombózishajlam – vagy korábbi trombózis esetén is előfordulhat.
  • A felületes vénák gyulladás igen gyakori csatlakozhat a visszerességhez(varicositas) aminek létrejöttében az örökletes tényezők az elsődlegesek.
  • Az örökletes tényezők – főként anyai ágon – szintén növelik a kockázatát, de korábbi trauma, vagy meglévő visszérbetegség is kiválthatja.
  • Megjelenhet hosszabb ideig tartó mozdulatlanság – például repülőút – miatt, de a túlsúly is növeli a kialakulásának kockázatát.
  • Az ülőmunka, a várandósság, a sok fekvés és a mozgáshiányos életmód szintén rizikófaktor.

Ilyen tüneteket okoz

A bőr alatt futó vénákban kialakuló trombózis vagy gyulladás miatt az érintett területen jelentős fájdalom, bőrpír és meleg tapintás jelentkezik. A felületi trombózis kiújulásra hajlamos, így mindenképp fontos szakemberrel konzultálni, hogy ezt megelőzzük!

Foto:123rf.com

A kezeléshez fontos a mozgás!

  • A felületi trombózis kivizsgálása során a legfontosabb kizárni a mélyvénás trombózis lehetőségét. Ha a szakember megállapítja, hogy valóban felületi trombózisról van szó, nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszert és krémet fog javasolni.
  • A visszerek romlásának ütemét csökkenteni lehet vénafal erősítő készítményekkel, a hosszútávú kezelésnek ezért ezek a készítmények is fontos részét képezik.
  • Nagyon lényeges a kompressziós kezeléssel kiegészített mozgás! Ez azonban csakis abban az esetben javasolt, ha szakember erősítette meg diagnózissal, hogy nem mélyvénás trombózis okozza a tüneteinket. Ez esetben ugyanis a mozgás ellenjavalt, míg felületi trombózis esetén kifejezetten fontos, hogy a kompressziós kezeléssel együttesen a felületes vénákból a mélyvénák felé toljuk el a keringést.
  • A kiújulás megelőzése miatt fontos a túlsúly leadása, a visszértágulatok kezelése, melegben, hosszan tartó ülés vagy állás esetén a kompressziós harisnya használata.

Nem akarsz trombózist? Akkor ezekre ügyelj!

Forrás: Trombózisközpont