Öröklés, nem végzet: van segítség a rák génje ellen

Nem az operáció az egyetlen megoldás a rák génjével élő nőknek – több, egyszerűbb módon is csökkenthető a petefészekrák kockázata, derült ki egy új tanulmányból.

A szoptatás, a fogamzásgátló tabletták szedése és a petevezeték elkötése segíthet csökkenteni a petefészek rák kockázatát a hölgyeknél, akiknek szervezetében jelen van a BRCA génmutáció – derült ki egy új vizsgálatból.

Az BRCA génmutációval élő nők a mell- és petefészekrák magasabb kockázatának vannak kitéve. A Pennsylvaniai egyetem kutatóinak felfedezése arra utal, hogy azok a hölgyek, akik sajnálatos módon örökölték a génmutációt, csökkenthetik annak esélyét, hogy a betegség valóban kifejlődjön náluk, anélkül, hogy a petefészkeket műtéti úton eltávolíttatnák.

A petefészkek és a mellek eltávolításánál sokkal jobb kockázatcsökkentő megoldásokra van szükség – vélekedett Dr. Susan Domchek, a vizsgálat társ-szerzője, aki a Basser BRCA kutatási központ ügyvezető igazgatója.

Domchek és kollégái 44 tanulmányt vettek górcső alá, melynek során kiderült, hogy a szoptatás és a petevezeték elkötése esetén alacsonyabb volt a petefészek rák kialakulásának esélye a BRCA génmutációval élő nőknél. A fogamzásgátló tabletták szedése pedig azoknál a hölgyeknél csökkentette a betegség valószínűségét, akiknél a BRCA1 és BRCA2 mutáció áll fenn.
A kutatók azonosították a tényezőket is, melyek növelhetik a rák kockázatát a BRCA mutációval élő nők esetében. Így például a dohányzás emeli a mellrák kialakulásának esélyét a BRCA2 mutáció esetén.

pete2

A felfedezéseket a Journal of the National Cancer Institute szaklap közölte.

Az elemzés rámutat, hogy az öröklődés nem egyenlő a végzettel – vagyis, ha valakinél megvan a rákot kiváltó génmutáció, orvosaival és tanácsadóival együttműködve aktív lépéseket tehet annak érdekében, hogy csökkentse a petefészekrák diagnózisának kockázatát – vélekedett Timothy Rebbeck vezető szerző, a rák epidemiológiai és kockázatcsökkentő program vezetője az Abramson Rák központban.

Az eredmények azt mutatják, elegendő információ áll rendelkezésünkre, mely igazolja, hogy néhány változó befolyásolhatja a rák kockázatát ezeknél a pácienseknél.

A BRCA1 génmutációval élő nők nagyjából 39 százaléka, míg a BRCA2 génmutációt öröklő hölgyek 17 százaléka valóban petefészekrákos lesz 70 éves kora előtt, összehasonlítva az átlagos génekkel rendelkező nők 1,4 százalékával.
Akik az ártalmas BRCA1 génmutációt hordozzák, azok közül 55-65 százalék, akik pedig a BRCA2-őt, azoknak 45 százaléka betegszik meg mellrákban 70 esztendős koráig – ez jelentős különbség ahhoz képest, hogy a normál génekkel élő nőknek csupán 12 százalékát érinti a betegség.

Mindkét BRCA mutáció egyéb rákbetegségek kialakulásához is hozzájárul a kutatók szerint. Fontos, hogy továbbra is vizsgálatokat végezzenek ezen a területen – így valószínűleg fel tudják fedni a BRCA mutáció hordozókat minden életkorban és az élet minden szakaszában – hangsúlyozta Dr. Susan Domchek.

Forrás: