Kegyetlen betegség a rák, erre emlékezünk ma

Bár az elmúlt 100 évben egyre többet tudtunk meg a betegség kialakulásáról és fejlődéséről, táplálkozáshoz kapcsolódó viszonyáról még sokat tanulhatunk.

“Kegyetlen betegség” – Ötven évvel ezelőtt ezzel az eufemizmussal próbálták kikerülni a rák szó említését. Manapság a rák már nem tabutéma, és egyre többen próbálják rákmegelőzési ismereteiket bővíteni. Az immunrendszer megerősítése, a stressz és a szorongás megfelelő kezelése, az egészséges környezet és a megfelelő ételek fogyasztása egyaránt csökkentheti a betegség előfordulásának veszélyét.

Bár a táplálkozás és a daganatos betegségek témaköre rendkívül összetett, pár új ismeret bíztató. Günter Blobel, német-amerikai biológus, a Nestlé Táplálkozási Tanácsának tagja, az 1999-es Fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj tulajdonosa szerint a rákos megbetegedések visszaszorítására a legjobb módszer a megelőzés és a korai felismerés. Ez az a pont, ahol az egészséges táplálkozás és életmód javítja az esélyeinket. Ugyanakkor a daganatos betegek számára egy speciális étrend kialakítása is folyamatban van, amellyel az elmúlt években figyelemreméltó eredményeket értek el.

Az elmúlt 20 évben egyértelművé vált számunkra az összefüggés táplálkozásunk és a rák kialakulásának veszélye között. Becslések szerint az összes daganatos megbetegedés 30-40%-át köthetjük a táplálkozáshoz vagy kapcsolódó életmódfaktorokhoz.

Némely táplálék összetevő, mint például a szójában található izoflavonok, a hormonokhoz hasonló hatást váltanak ki, így védelmet nyújthatnak az olyan hormon-függő dagantos megbetegedésekkel szemben, mint például a petefészek vagy a méhtestrák.4113Felfedezték azt is, hogy más tápanyagok, mint például a brokkoliban található szulforafán, elősegíti bizonyos védőenzimek termelését a szervezetben. Ezek az enzimek segítenek a rákkeltő anyagok kiválasztásában és megelőzik a rákhoz vezető sejtkárosodást. Más keresztes virágú zöldségek (káposzta, karfiol, kelbimbó, kínai kel), a fokhagyma, a hagyma, a bogyós gyümölcsök és a szőlő is hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek.

Az olyan teljes értékű élelmiszereket, mint például a zöldségek vagy a gyümölcsök, funkcionális élelmiszereknek nevezzük. A természetes vagy tudományosan kifejlesztett tápanyagokkal dúsított feldolgozott élelmiszerek, mint a kenyérfélék, gabonafélék, tejtermékek vagy gyümölcslevelek, szintén funkcionális élelmiszereknek tekintendők. Bár az élelmiszerekben izolálhatunk olyan specifikus tápanyagokat, amelyek csökkentik a rák kialakulásának veszélyét, ezen tápanyagoktól hozzáadott formában nem biztos, hogy ugyanazt a hatást várhatjuk, mint a teljes értékű táplálékoktól. A tápanyag összetevők ugyanis feltehetően együttesen hatnak pozitívan egészségünkre.

Összefogás a rák világnapján: A Kék Golyó 20 válaszadó klub és a ?A Rák ellen, az emberért, a holnapért!? Társadalmi Alapítvány közös rendezvényt szervez

Budapest, 2010. február 4. ? A Kék Golyó 20. válaszadó klubban a rák világnapján ingyenes PSA-mérést és szaktanácsadást vehetnek igénybe az érdeklődők, a délután folyamán pedig előadásokat hallgathatnak a daganatos betegségekkel kapcsolatos témákban.

A WHO előrejelzése szerint 2020-ra az évente diagnosztizált új daganatos betegek száma a jelenlegi 10 millióról 15,7 millióra, a daganatos halálozás pedig a jelenlegi 6 millióról 10 millióra emelkedhet. Havonta 5000 új daganatos beteget diagnosztizálnak Magyarországon. Évente 33 000 halálesetért tehető felelőssé a rák.

A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft., a deutériummegvonásra épülő daganatellenes kutatás és gyógyszerfejlesztés elindítója 2009 őszén hívta életre a Kék Golyó 20. válaszadó klubot, azzal a szándékkal, hogy az érintettek és hozzátartozóik minél szélesebb körű tájékoztatást kapjanak a daganatos betegségekről és gyógyítási módjaikról.

Szintén február 4-én, a nyílt nappal egy időben nyitja meg támaszadó szolgálatának és programjának új helyszínét a ?A rák ellen, az emberért, a holnapért!? Társadalmi Alapítvány. A központ Budapesten a IX. kerültet, Mátyás utca 18.-ban található.

2010. február 4-i programtervezet (1123 Budapest, Kék Golyó utca 20.)4114A nap folyamán:

?ingyenes PSA-mérés

?ingyenes szaktanácsadás (dr. Somlyai Gábor biológus, dr. Krempels Krisztina orvos, Huszár Mariann dietetikus)

Előadások, egyéb programok:

10.00?11.00: kötetlen beszélgetés a HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. munkatársaival (téma: a rák kialakulása; hagyományos és kiegészítő kezelési lehetőségek; a deutériummegvonás gyakorlati alkalmazása)

?14.00?14.30: dr. Farkas Ilona, a ?A rák ellen, az emberért, a holnapért!? Társadalmi Alapítvány munkatársa az alapítvány tevékenységéről

?14.30?15.00: dr. Bezzegh Attila általános orvos, laboratóriumi szakorvos a tumormarkerek rákgyógyításban betöltött szerepéről

?15.00?15.30: dr. Bakanek György orvos, szaktanácsadó az életmód és a daganatos betegségek kapcsolatáról

?15.30?16.00: dr. Somlyai Gábor biológus a daganatok keletkezésének biológiai hátteréről és a deutériummegvonás kutatása során kapott eddigi eredményekről, a klinikai vizsgálatok révén szerzett tapasztalatokról

?16.00?17.00: beszélgetés az előadókkal, kérdések és válaszok

Helyszín: Kék Golyó 20. válaszadó klub, 1123 Budapest, Kék Golyó utca 20.

Időpont: 2010. február 4., csütörtök, 8-tól 18 óra

Forrás: