Egyre jobbak a prosztatarákos betegek túlélési esélyei

Riasztó tendenciákat tártak fel tanulmányukban a Northwestern University kutatói a Nature című tudományos folyóirat egyik szakmai kiadványában. A nemrégiben közölt eredmények szerint az Egyesült Államokban tíz év alatt 72 százalékkal nőtt az áttétes prosztatarákos betegek száma, és egyre fiatalabb korban, egyre agresszívabb biológiai viselkedéssel jelentkezik. Ezért is fontos, hogy a tudomány új kezelési stratégiákat találjon.

A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. klinikai vizsgálatának eredményei alapján a csökkentett deutériumtartalmú víz (DDW) alkalmazásával csökkenthető a prosztatarák halálozási aránya és meghosszabbítható ezen betegek várható túlélése. 2016-os tudományos közleményükben kanadai és amerikai klinikai kutatók is hivatkoznak Boros G. László (Kalifornia Egyetem) és Somlyai Gábor (HYD Kft.) magyar rákkutatók korábbi – deutériumcsökkentő mechanizmusokkal kapcsolatos – publikációira, megerősítését adva annak, hogy a deutériumcsökkentésre épülő terápiának jelentős szerepe lesz a jövő orvostudományában.

Egyre több prosztatarákos beteg

A Nature című folyóirat Prostate Cancer and Prostatic Diseases kiadványában a közelmúltban megjelent közleményben az USA nemzeti rák adatbázis információit elemezték a 2004-2013 közötti időszakban. Összesen 767 550 prosztatarákos esetet jegyeztek fel 1 089 amerikai egészségügyi intézményben: az adatok a betegség előfordulásának 72 százalékos emelkedését jelzik. Az új esetek száma ráadásul legnagyobb mértékben – 92%-kal – épp annál a korosztálynál nőtt (55-69), akik esetében a legtöbb figyelem irányul a szűrővizsgálatokra és a betegség korai felismerésére. Az is aggodalomra ad okot a kutatók szerint, hogy a betegséget egyre későbbi stádiumban fedezik fel. Míg 2013-ban az áttétes prosztatarákkal diagnosztizáltak esetében a PSA (prosztata specifikus antigén, melynek szintje a betegség súlyosságával is arányos) átlagos szintje 49 volt, 2004-ben ez az érték még csak a fele (25) volt. Emellett a betegség egyre fiatalabb korban és egyre agresszívabb biológiai viselkedéssel jelentkezik.

prosztatarakos beteg

Deutériummegvonás a megoldás?

Dr. Somlyai Gábor és a HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. közel 25 éve kutatja a természetben megtalálható deutérium biológiai, élettani szerepét. A csökkentett deutériumtartalmú víz daganatellenes hatásának igazolására a HYD négy hónapos klinikai vizsgálatot indított prosztatadaganatos betegek bevonásával. Ennek eredményei, melyeket a Journal of Cancer Therapy című folyóiratban közöltek, az eljárás daganatellenes hatását mutatták: a vizsgálatba bevont betegeknél a csökkentett deutériumtartalmú vizet fogyasztó betegek csoportjában a prosztatatérfogat-csökkenés háromszorosa volt a kontroll csoport betegeinél tapasztalt értékekhez képest. A betegek vizelési problémái javultak, csökkent a PSA-érték. A vizsgálat kezdetétől számított egy éven belül a DDW-t fogyasztó csoportban négyszer kevesebben haltak meg, mint a kontroll csoportban. A klinikai vizsgálat értékelésébe bevont 44 beteg adatain túl további 91, a konvencionális kezelés mellett csökkentett deutériumtartalmú vizet is fogyasztó, prosztatatumoros beteg adatait értékelték. A 91 betegből 20 betegnél csontban lokalizált távoli áttét volt jelen a DDW-kezelés kezdetekor. A medián túlélési idő (MST) ennél a betegcsoportnál 5,4 év volt, míg a várható túlélés a történeti kontroll szerint 1,2-1,6 év.

Az eredmények alapján a DDW csökkentheti a prosztatatumor halálozási arányát és meghosszabbíthatja a prosztatatumoros betegek várható túlélését. A deutériummegvonás fontos szerepet kaphat a PSA-vizsgálattal kiszűrt, korai stádiumban felismert prosztatatumoros betegek ellátásában is; az eljárás alkalmazásával a betegség előrehaladása lassítható, esetenként visszafordítható, csökkenthető a prosztatadaganatok halálozási aránya, meghosszabbítható a betegek várható élettartama.

Más rák esetében is hatásos lehet?

A HYD Pharma Zrt. hamarosan megkezdi Szlovákiában a krónikus limfoid leukémiás (CLL) betegek beválogatását a csökkentett deutériumtartalmú készítmény humán fázis II. klinikai vizsgálatába, amelyhez rövidesen további külföldi centrumok, klinikák csatlakoznak. Ezzel a magyar rákkutató cég jelentős lépést tett egy új, nagy hatékonyságú és mellékhatás-mentes daganatellenes humán gyógyszer törzskönyvezése felé. Idén már két jelentős publikáció is megjelent, amely tisztázza a hidrogén nehézizotópjának, a deutériumnak onkoizotóp szerepét a rák kialakulásában, ezzel várhatóan a deutériumcsökkentés Somlyai Gábor által indított kutatása jelentős szerepet tölthet be a jövő orvostudományában.

Forrás: https://napidoktor.hu/index