Véralvadásgátló és kozmetikai beavatkozás – Komoly veszélyforrás lehet

A kozmetikai beavatkozásoknak vannak olyan vállfajai, melyek kisebb vérzéssel járhatnak: ilyen például a dermaroller vagy a sminktetoválás, melyek bizonyos esetekben minimális vérzéssel járhatnak. Éppen ezért merülhet fel a kérdés, hogy azok, akik véralvadásgátlót szednek, vajon részt vehetnek-e hasonló beavatkozásokon?

Véralvadás-vérzékenység egyensúlyának eltolása

A véralvadásgátlók lényege, hogy különböző, bonyolult hatásmechanizmusokkal megakadályozzák a vérrögök kialakulását. Ezt úgy érik el, hogy a vérzékenység-véralvadás természetes egyensúlyát némileg a vérzékenység irányába tolják, melynek eredménye, hogy az antikoaguláns terápiában részesültek gyakran tapasztalnak erősebb, hosszabb ideig tartó vérzést pl. sérülés, vágás, különböző sebek esetén.

Fokozott vérzés árnyoldalai, veszélyei

Bár az említett egyensúly eltolása akár életmentő is lehet, ám a fokozottabb vérzésnek vannak árnyoldalai: ilyen például az erősebb menstruáció, az, hogy nehezebben áll el a vérzés sérülés után, de az is, hogy előre kell gondolkozni, ha olyan beavatkozásra készülünk, mely kisebb-nagyobb vérzéssel jár (pl. fogorvosi beavatkozás, műtét).

arc, pattanás

Fotó: 123rf.com

Nagyon fontos, hogy ha túlságosan erős vérzést tapasztalunk, akkor mindenképp keressük fel orvosunkat, mivel lehet, hogy változtatni kell az addigi kezelésen! Ha régi típusú készítményt szed, akkor nézesse meg INR szintjét, mely megmutatja, mennyire hatásos a terápia – a legtöbb esetben 2-3 között kell lennie az értéknek, ha 3 feletti, akkor túl nagy a dózis, megnő a vérzés veszélye (2 alatt a terápia hatástalan, ugyanúgy fennáll a trombózis-rizikó). A fokozott vérzés nagy veszélye, hogy nem csak vashiányos vérszegénység léphet emiatt fel, hanem akár belső vérzéseket is generálhat!

Vérzéssel járó kozmetikai beavatkozások: lehet vagy nem lehet?

A komolyabb kozmetikai beavatkozások egyre népszerűbbek, ám néhány közülük kisebb vérzéssel járhatnak/járnak. Ilyen például a dermaroller, néhány fajta mélyhámlasztás vagy a sminktetoválás. Éppen ezért merülhet fel a kérdés, hogy vajon azokon is lehet-e alkalmazni, akik véralvadásgátlót szednek.

A legnagyobb probléma, hogy az orvosnak fogalma sincs arról, hogy mit tartalmaznak pontosan (milyen vegyületeket adszorbenseket, sókat stb.) a tetoválásra és a sminkelésre szolgáló készítmények. Nagy adóssága ez az OÉTI-nek hogy még nem kötelezte teljes szigorával ezen anyagok pontos összetételének megadását. Hiszen lehetnek olyanok benne, amik allergének, gyulladáskeltők, hisztamin-felszabadítók stb. Ezt a Hatóságnak mindenképpen pótolnia kell! Addig azonban sokat segítene az alvadásgátló kezelést beállító orvosnak, ha előre pontosan tudná, hogy mit akar csinálni a kedves kolléga/szakember. Pl. A fogászati kezelések esetében nem mindegy, hogy fogkövet kell eltávolítani, az első négy fog valamelyikét, vagy a hátsó bölcsességfogat kell-e kihúzni- mindegyik esetben más a követendő eljárás, általános recept nincs, ezért kell előtte konzultáció, vérzéssel járó kozmetikai beavatkozások előtt is.  A tetoválást én az antikoagulált betegeknek eleve nem javaslom a már említett okok miatt, mindenki saját felelősségére csináltathatja meg”– mondja prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája.

Olvasd el ezt is!

Ezek a leggyakkoribb tévhitek a véralvadásgátlók kapcsán

Forrás: Napidoktor.hu