Milyen a véralvadása? Így megtudhatja

A véralvadás igen bonyolult folyamat, hiszen számos tényező befolyásolja. Bizonyos laborértékek fontos információval bírnak róla, így véralvadási probléma – illetve annak gyanúja esetén- a következő paramétereket célszerű megvizsgálni. 

Dr. Kárpáti Ágnes, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa az alábbi vérkép eltérésekre hívja fel a figyelmet.

Thrombocita

A thrombociták – más néven vérlemezkék- a véralvadásban játszanak fontos szerepet, a vér alakos elemei. Képződési helyük a csontvelő, és fő feladatuk, hogy sérülés esetén egymással összecsapódva lezárják a sérülést, elállítva így a vérzést. Vérzékenységgel/fokozott vérrögképződéssel járó állapotok esetén van szükség vizsgálatára. Normálistól eltérő mennyiség véralvadási problémákra, csontvelő betegségekre, bizonyos daganatokra, folsav/B12 vitamin hiányára utalhat, de egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet.

INR

Azok, akik régebbi típusú véralvadásgátlót szednek (kumarin-származékokat), azoknak bizonyára nem ismeretlen az INR, ugyanis számukra fontos a rendszeres ellenőrzése. Az INR egy olyan paraméter, mely a véralvadás vizsgálatára szolgál, valamint az adott véralvadásgátló terápia hatásosságának ellenőrzésére– az  ún. protrombin idő (PI) mérésére szolgáló egység. Túl magas értéke vérzékenységet okozhat, míg túl alacsony értéke megnöveli a vérrögképződés esélyét.

Foto:123rf.com

D-dimer

D-dimer a létrejött vérrög oldásakor (pontosabban a fibrin lebomlásakor) képződik, így vénás trombózis diagnosztikájában jelentős szerepe van. Azonban figyelembe kell azt venni, hogy a D- dimer értékét számos tényező befolyásolhatja (pl. autoimmun kórképek, tumoros alapbetegségek, gyulladásos folyamatok). Sokszor ezekben a kórképekben D-dimer pozitív lehet, ám a betegben nem zajlik trombózis.

Homocisztein

véralvadás vizsgálatok vérkép

Foto:123rf.com

A homocisztein egy olyan aminósav, ami nagy károkat képes tenni az érfalban, így magas szintje a sérülés miatt megnöveli mind az artériás, mind a vénás trombózis esélyét. Lebontásához nagy szükség van folsavra, b12 vitaminra, így ezek hiánya esetén megnő a homocisztein szintje. Főleg MTHFR mutáció esetén szükséges a homocisztein vizsgálata- mondja dr. Kárpáti Ágnes, a Trombózis- és Hematológiai Központ hematológusa.

APTI

Az APTI az Aktivált Parciális Thromboplasztin Idő rövidítése és az alvadásig eltelt időt mutatja. Megnyúlása vérzékenységet eredményez. Meghatározása a véralvadási rendszer működéséhez, az alkalmazott gyógyszeres terápia meghatározására, ellenőrzésére szolgál.

További hasznos laborértékek a véralvadás vizsgálatához:

  • Protrombin idő
  • Trombin idő
  • Fibrinogén
  • Lupus antikoaguláns
  • Trombofília vizsgálatok (pl.MTHFR, Leiden mutáció, Proten S/C)

Forrás: Trombózisközpont