Csiga-biga a fülben!

A Victoria Egyetem kutatása a hallászavarok diagnosztizálását és kezelését próbálja előmozdítani.

Paul Teal, az egyetem Mérnöki és Számítástechnikai Karának adjunktusa azt vizsgálja, hogyan alkalmazhatók a legújabb technikák a hallásvesztés pontosabb diagnosztizálásában. Kutatócsoportja a csiga mikrofonjelzéseinek mérésére szolgáló új módszerekre összpontosított. A csiga alakítja át a hangrezgéseket elektromos jelekké, amelyek az idegpályákon keresztül az agyba jutva lehetővé teszik számunkra, hogy halljuk a hangokat. Az egészséges csiga olyan kompressziót hoz létre, ami jobban felerősíti a halk, mint a hangos hangokat. A halláscsökkenés leggyakoribb típusa esetén ez a kompresszió romlik.

Dr. Teal elmagyarázta, hogy a halláscsökkenés jelenlegi, szabványos vizsgálatát egy audiogramm jelenti, amely hatékonyan méri a páciens által meghallott leghalkabb hangot, azt azonban nem képes megbízhatóan kimutatni, mennyire jól hallja a hangosabb hangokat. „Az az álmom, hogy egy szép napon egy olyan eszközre kapcsolhassuk a betegeket, amely hangokat és dallamokat játszik le, automatikusan kiértékeli az adatokat, és személyre szabottan meghatározza számukra a szükséges hallásjavító eszköz tulajdonságait” – mondja a szakértő.

ful14

Dr. Teal szerint az audiológusok korábban kerülték a csiga mikrofonjelzéseit mérő invazív mérési módszert, és helyette más, nem invazív tesztekkel próbálták meghatározni a különféle rendellenességeket. A kutató azonban úgy véli, hogy a mai elektronika már sokkal fejlettebb, így a kifinomult mikrocsipeknek köszönhetően interferencia nélkül lehet érzékelni a cochleáris jelzéseket. Teal jelenleg egy aranyfüsttel bevont füldugóval kísérletez, amelyhez elektródákat csatlakoztatnak, hogy érzékelni lehessen a mélyen a fülből származó jelzéseket.

A cochleából származó jelzések jó minőségű érzékelése azonban még csak egyik része a kutatásnak. A másik kihívást a jelzések feldolgozása jelenti. Dr. Teal egy olyan modellt fejlesztett ki, amely mind a mechanikai, mint az elektromos összetevők feldolgozását kombinálja úgy, ahogyan a csiga a valóságban működik. E téren végzett kutatásait nemrég tette közzé a Massachusettsben megrendezett Hallásmechanikai Műhely nemzetközi résztvevőinek.

Dr. Teal szakértelmét a jelzések feldolgozásával kapcsolatban számos más területen is lehet alkalmazni. Többek között kevésbé invazív módszereket lehet kifejleszteni a magzati szívhang monitorozására, illetve az újszülöttekben jelentkező rohamok kimutatására.

Forrás: