Bélben a kolerabaktérium

A York Egyetem kutatócsoportja jelentős áttörést ért el a kolera baktérium támadásának megismerésében. A felfedezés hatékonyabb gyógyszerek kifejlesztéséhez segíthet hozzá az évente több mint százezer emberéletet követelő betegség ellen.

A bélbetegséget a Vibrio cholerae baktérium okozza, amely szennyezett víz vagy élelmiszer fogyasztása után megtelepedik a bélrendszerben. A fertőzés következtében a baktériumok egy olyan méreganyagot választanak ki, amely vizes hasmenést, végül pedig gyors kezelés hiányában halált okozhat. A bélrendszerben való megtelepedés nem könnyű az újonnan érkező baktériumok számára, mivel meg kell küzdeniük a helyért a már ott élő sokmilliárd egyéb baktériummal.

A York Egyetem kutatói Dr. Gavin Thomas vezetésével a V. cholerae megtelepedésének egyik legfontosabb módszerét vizsgálták. Annak érdekében, hogy a baktérium szaporodásnak indulhasson a bélben, a bélsejtek felszínén lévő egyik cukrot, a sziálsavat fogyasztja el.

ymk7qx6t1

A Delaware Egyetem kutatói Fidelma Boyd professzor vezetésével állatmodellekben korábban már kimutatták, hogy a sziálsav fontos a V. cholerae baktérium túléléséhez, de eddig nem ismerték azt a mechanizmust, melynek segítségével a baktérium felismeri és felveszi a sziálsavat.

A York kutatói kimutatták, hogy a baktérium egy TRAP nevű átvivőanyagot használ ahhoz, hogy felismerje és felvegye a sejtbe a sziálsavat. Az átvivőanyag különleges tulajdonságokkal rendelkezik ahhoz, hogy összegyűjtse a rendelkezésre álló kis mennyiségű sziálsavat. A Journal of Biological Chemistry legújabb kiadásában megjelent kutatás a TRAP átvivőanyag általános működésébe is bepillantást nyújt.

Forrás: