Az étkezés apró trükkjei

Úgy gondolnánk, hogy meglehetősen nagy rutinnal rendelkezünk, ha étkezésről van szó, hiszen születésünk óta űzzük ezt a „szakmát”. Mégis lehetnek olyan apró trükkök, amiket még nem tudatosítottunk magunkban, pedig ha elsajátítjuk, komoly változást idézhetünk elő magunkon. És súlyunkon.

Gyermekünk étrendjét a kezdetektől fogva mi alakítjuk, hiszen tőlünk kapja majd első falat szilárd táplálékait. Ha odafigyelünk rá, és tudatosan építjük fel étkezési szokásait, akkor sok későbbi problémától menthetjük meg. Ezek apróságok csak, de ha kellő figyelmet szentelünk rá, kulcsszerepet kaphatnak a gyermek helyes táplálkozásra nevelése kapcsán.

Rendszeres étkezés

BA beépített biológia óra fogalma gyakran elhangozhat, de kevésszer használjuk az étkezéssel kapcsolatban, pedig legalább akkora szerepe lehet benne. Testünk ritmusa kihatással van arra is, mikor milyen táplálékot kívánunk. Délben ebéd, ahogy sötétedik, úgy vacsora – vannak tehát nyilvánvaló időpontok, de közel sem ilyen egyszerű a helyzet. Testünk sokkal pontosabban méri az időt, mint azt elsőre gondolnánk. Igen egészséges az a megoldás, ha rendszeresen ugyan akkorra tudjuk időzíteni a nap fontosabb étkezéseit. Ez egy dolgozó számára nehézkes megoldás, de az általános és középiskolások, gimnazisták esetében ott a menza, amely tökéletesen elláthatja ezt a feladatot.

zabbancsneni

Az emberi test különös szerkezet, amely meghálálja, ha módszeresen foglalkoznak vele. Az evés is ilyen. Ha rendszeresen történik, akkor a gyomor előre fel tud készülni a táplálék fogadására, sokkal könnyebben zajlik le az emésztés folyamata, kevésbé terheli meg a szervezetet, nem fog a gyermek következő óráján az elalvással küszködni.

Azok vagyunk, amit eszünk

Ez csak részben igaz, de a szólás rávilágít egy nagyon fontos, és annál is köztudottabb tényre: oda kell figyelni arra, hogy mit fogyasztunk, mert kihatással van strapabíró képességünkre, kitartásunkra, koncentrációs képességeinkre.

Apró jelek

Figyeljünk oda magunkra: mi esik jól, mi csusszan le nehezen a torkunkon? Szoktassuk erre gyermekünket is. Módszeresen kell próbálni az általa felállított határokat, és megkóstoltatni vele minél több mindent. Lehet mondani, hogy finnyás a gyerek, de ez csak részben jelenti azt, hogy bizonyos ételeket nem szeret az íze alapján. Másokat inkább a kinézete, vagy sokkal inkább azért nem kedvel, mert éppen rossz hangulata volt, vagy bántotta valami, amikor először megkóstolta, és ez az emlék kötődik az adott ételhez, azért állítja, hogy nem szereti. Türelemmel kóstoltassuk. Idővel hátha kinövi.

Forrás: