Igy gyógyít a hárs

A hárs (Tilia platyphyllos) a germán néphitben nagy szerepet játszott, a házasság és a házi tűzhely istennőjének, Friggának ajánlották.

A középkorban a falu hársfáihoz rendezték a a falusi élet középpontját. Gyógyászati célú felhasználása is a középkortól ismert. Akkoriban a hasmenés ellen a hársfaszenet is ismerték. Az ezüst, vagy magyar hárs nektárja mannóz nevű cukrot tartalmaz, amelyet a méhek és a dongók sajnos nem tudnak lebontani.

A hárs (Tilia platyphyllos) egész Európában elterjedt, a Brit-szigeteken is meghonosították. Keleten a Kaukázusig és Kis-Ázsiáig találkozhatunk vele.

Terebélyes fa, amelynek széles, piramis alakú koronája akár a 40 méter magasságot is elérheti. A törzse általában rövid, de a fő ágak erősek és felfelé növekvők. 10-15 cm hosszú és ugyanilyen széles szív alakú levelei mindkét oldalukon szőrösek, fűrészes szélűek és csúcsban végződők. A levelek fonákján, a levélerek alkotta zugokban fehéres szőrpamacsok ülnek. A virága sárgásfehér, sárgásfehér fellevéllel díszlő, 2-5 virágból álló. Virágai júniusban jelennek meg.

Mindenféle talajon jól érzi magát, de igényli a megfelelő talajnedvességet. A nagylevelű hárs nagyon érzékeny a szennyezett levegőre és a sóra. Sugárutak mentén és parkokban gyakran láthatjuk.

Fotó: pixabay.com

A hársfavirág hatóanyagai

Már a levélzetben is találhatóak gyógyító hatóanyagok, cseranyagok, C-vitamin, glikozidák, ezért az orvosi hársfafajták lombleveleit is begyűjtik.

Meghűlésnél, náthánál ebből a csodás illatú virágzatból önállóan és teakeverékek alkotórészeként készített tea elősegíti az izzadást, a láz csillapítását, a hurutos köhögés oldását. A tea emellett vizelethajtó, oldja az emésztőszervi görcsöket, jótékony a bélrendszerre, erősíti a gyomrot, mert csökkenti a gyomor és a bélrendszer nyálkahártyájának irritációját. Segíti az emésztést, az epepangásban szenvedő betegeknek (acholia) segít az epeelfolyásban és a görcsök oldásában. Vesemedence- és húgyhólyaggyulladás esetén nagyobb mennyiségű víz hozzáadásával elkészítve belsőleg használják a teát. Torokgyulladásnál, mandulák fájdalmas gyulladásánál, száj, íny gyulladásos betegségénél torok- és szájöblögetésre használhatjuk fel. Eldugult orr, nátha esetén az inhalálás, gőzölés eredményesen tisztítja a légutakat, csökkenti a begyulladt nyálkahártyák gyulladásos folyamatait. A hárs hatóanyagi között tarthatjuk számon a flavonoidokat (kvercitrin, izokvercitrin, kempferitrin, asztragalin, tilirozid), illóolajat (farnezol, farnezilacetát, geraniol), cserzőanyagokat, nyálkát és ciánglikozidot.

hársfa

fotó: Pixabay.com

Hársfavirág tea

Láz esetén, lázcsillapításra, izzasztásra: hársvirág és feketebodza-virág azonos (1:1) arányban keverve (2 evőkanállal fél liter vízhez, forrázat formájában, majd leszűrés után citrommal, erdei mézzel ízesítve). Ezt a teakeveréket egyszeri alkalomra, a láz csillapítására, izzasztásra javasolt felhasználni. A beteg melegen betakarózik, elfogyasztja a meleg teát, és kis idő elteltével izzadni kezd. Ez az izzadás jótékonyan hat a lázra, a gyógyulás folyamata megkezdődik (a testnedvek kivezetik a szervezet méreganyagait).

Torok- és mandulagyulladásra, hurutoldásra köhögésnél: hársvirág, feketebodza-virág, ökörfarkkóró virág, kakukkfű, fodormenta társításával, citrommal és mézzel (hársmézzel) édesítve.

Vesemedence- és húgyhólyag-gyulladásnál: az előírt napi adagot nagyobb mennyiségű folyadékkal elkészítve használhatjuk (a vizeletkiválasztó rendszer átmosása céljából, egyéb más gyógynövények keverékével, akár ülőfürdőként is).

Fénytelen, törékeny hajvégek megújítására: csalánlevéllel, -gyökérrel készült teakeverékkel készített teával öblítsük le a tisztára mosott hajat.

Gőzölés középfülgyulladás esetén: hársvirág, kakukkfű, kamilla borsmentával (azonos arányban keverve). Az elkészült tea fölött a füleket nagyon óvatosan, oldalirányban a gőz fölé tartjuk (10-15 perc).

Inhalálásra megfázáskor, arcüreggyulladásra: hársvirág, kakukkfű, borsmenta (3 év alatti gyerekeknek fodormenta), citromfű keverékével.

Izomfájdalmak, isiász esetén: fájdalomcsillapító hatású a hársfavirágból (más gyógynövényekkel kombinálva) készített ülőfürdő vagy borogatás.

Napi fogyasztásra a maximálisan előírt 2-4 g (egyénenként eltérhet) forrázat használatát ne haladja túl. Általában 7-10 nap folyamatos fogyasztást követően ajánlatos néhány napos szünetet beiktatni. A hársfatea fogyasztása a szakemberek által előírt, terápiás adagok betartása mellett (az egyébként egészséges emberek esetében) nem okoz panaszt, ezért tartsuk be az adagolás szabályait! Idősek, legyengült betegek, szívbetegek lehetőség szerint csak rövid ideig alkalmazzák belsőleg a hársfavirág teáját, mert gyengítheti a szívet.

A hideg idő beálltával egyre jobban ki vagyunk téve a megfázások, felfázások, felső légúti gyulladások, torok- és mandulagyulladások veszélyeinek. Ne féljünk használni a gyógynövényekben rejlő természet adta erőt, alkalmazzuk bátran, de okosan fordítsuk a magunk hasznára, megelőzésre, gyógyulásunkra

Németh Imréné Éva
fitoterapeuta, természetgyógyász
Tanácsadás

Forrás: edenkert.hu