Ezekre használjuk a tőzegbetont!

A tőzegbeton különböző mennyiségű cement, homok, tőzeg, perlit vagy vermikulit és víz keverékének eredménye, amelyből egy sárszerű keveréket kapunk, és ami a kő anyagához hasonlóvá szilárdul, csak sokkal könnyebb lesz.

Saját készítésű virágcserép tőzegbetonból?

Kislányként, mindig nagyon szerettem lemenni a barátaimmal a patakhoz. Napjainkat a patak szélén levő sár szedésével töltöttük, remek sárpalacsintákat csináltunk belőle, és érdekes tálakat formáztunk a képzeletbeli házunkba az erdőben. Én különösen élveztem, mivel szerettem megmutatni a kreatív oldalamat is. Azóta felnőttem, és már nem csinálok sárpalacsintát, de a kreativitás iránti szenvedélyem még mindig olyan erős mint régen volt, főleg ami a kertészkedést illeti.

Mindig is nagyon érdekeltek az olyan megoldások, amelyek a művészi oldalamat vették igénybe. Körülbelül másfél évvel ezelőtt tőzegbeton készítésével kísérleteztem, és megint kisgyereknek éreztem magamat. A tőzegbetonban az a jó, hogy azt alkothatok, amit szeretnék, és egyben nagyon jó szórakozás is.

q1_400

A tőzegbeton különböző mennyiségű cement, homok, tőzeg, perlit vagy vermikulit és víz keverékének eredménye, amelyből egy sárszerű keveréket kapunk, és ami a kő anyagához hasonlóvá szilárdul, csak sokkal könnyebb lesz. Ez a keverék nagyon flexibilis, megformázhatjuk a kezünkkel vagy akár formába is önthetjük. Sőt, könnyedén meg is színezhetjük, vagy adhatunk hozzá mozaik darabokat vagy más tárgyakat, például kagylókat.

tozegbeton1

Tőzegbeton készítése

A tőzegbeton nagyszerűen díszíti a kertünket, készíthetünk belőle növénytartót, szobrokat, lépcsőfokokat, gömböket, kőutánzatokat vagy bármilyen más tárgyat a kertbe. Ezen kívül még olyan tárgyak öntvényét is megcsinálhatjuk, mint a madárfürdő. A tőzegbeton lyukacsos mivoltánál fogva ideális hely a növények számára. Ez az anyag nem reped meg könnyen a fagyos hőmérsékleten, és a természetes elemeknek köszönhetően egy idő után már tökéletes külsőt kap.

Az öntőminta bármilyen anyagból állhat, olyanból is, ami éppen kéznél van. Ez azt jelenti, hogy nincs értelme elrohanni és vagyonokat költeni olyasmire, amire nincs is szükségünk, improvizáljunk és használjuk fel azt, amit otthon találunk. Ez lehet kartonpapír doboz, bármilyen méretű konténer és olyan más tárgyak, mint a labda vagy a műanyag zacskó.

Az alacsony serpenyők vagy dobozok kitűnő öntőminták a lépcsőfokok vagy a madáritatók számára, miközben a mélyebbek tökéletesek lehetnek a növényeknek. A strandlabdákból vagy tekegolyókból kerti gömböket alkothatunk. Csomagoljunk össze műanyag zacskókat, hogy köveket készítsünk belőle pázsitnak és határ széleknek.

A tőzegbeton hamar odaköt a tárgyakhoz, ezért jó ötlet az öntőmintát fóliával kibélelni, hogy a tőzegbeton hamarabb kijöjjön a mintából. Ha nincs kéznél fólia, használhatunk olajat, vazelint vagy ásványolajat. Ha agyag vagy terrakotta cserepet használunk mint öntőminta, áztassuk be éjszakára vízbe, és utána vonjuk be ásványi olajjal.

tozegbeton

A tőzegbetont nagyon könnyű megcsinálni, sokfajta receptet keverhetünk össze attól függően, hogy mit szeretnénk kialakítani. Igaz, első alkalommal tanácsosabb kicsiben kezdeni, amíg megérezzük, hogy hogyan is kell csinálni. A lépcsőfokok kialakítása kezdetnek nagyon egyszerű projekt, és ahogy haladunk velük, annál jobban fognak sikerülni. A legalapvetőbb recept egy rész előre elkevert cement és homok egy rész tőzeghez és egy rész perlit.

Ezt bármelyik kertészeti központban beszerezhetjük. Egy fém piszkavassal keverjük össze egy talicskában, lassan adagolva hozzá a vizet. Addig adjuk hozzá a vizet, amíg a tőzegbeton keverék vizenyős, de szilárd lesz. Vigyázzunk, hogy ne adjunk hozzá túl sok vizet, vagy a tőzegbetonunk nem ragad össze és szét fog esni. Öntsük a keveréket az öntőmintába. Ha nem lépcsőfokokat készítünk belőle, akkor egyengessük el határozottan a keveréket az öntőminta külsejében vagy belsejében. Próbáljuk három-négy cm vastagon tartani. Ha növénytartókat készítünk, az aljára csináljunk vízelvezető lyukakat, mielőtt még megszilárdulna.

tozegbeton2

Tegyünk a tetejére egy műanyag szemeteszacskót, és zárjuk le szorosan. A szilárduláshoz lehetőleg napos helyre tegyük. A nap melege segíti a műanyagban zajló sűrűsödést, de közben a tőzegbetont is nedvesen tartja. Ha árnyékos helyen tartjuk, néha nézzünk rá, és permetezzük le vízzel. A tőzegbetont hagyjuk három-öt napig állni, vagy amíg már nehezen lehet lekaparni a maradékot. Ekkor oldjuk ki a tárgyat az öntőmintából, és csomagoljuk be műanyagba, és hagyjuk egy hétig vagy tovább is pihenni. Minél tovább szilárdul, annál jobb lesz az eredmény és keményebb lesz a tárgy. Ha megkopogtatjuk és üregesnek hallatszik, vegyük ki a műanyagól.

Nagyon élvezem a tőzegbeton-projektet az őszi időszakban kivitelezni. Ekkor elég ideje van egész télen át a szilárduláshoz. És amint megérkezik a tavasz, gyönyörű műalkotásaim lesznek, amelyeket kitehetek a kertbe és sok éven át bárki megcsodálhatja.

Ilyenkor ősszel sem kell lemondanunk a friss fűszerekről és a gyógynövényekről. Nagyon sok ugyanis cserépbe is átültethető közülük.

Cserépbe átültethető fűszernövények

Forrás: edenkert.hu