A gének miatt nem tudunk leszokni?

A legújabb kutatások szerint elképzelhető, hogy a génjeink a felelősek azért, ha nem tudunk leszokni a dohányzásról, vagy nem tudjuk csökkenteni a napi adagot.

Az Észak-Karolina Egyetem, az Oxford Egyetem és az izlandi deCODE kutatói három genetikai mutációt fedeztek fel, amelyek mind növelik a naponta elszívott cigaretták számát. A megfigyelések szerint rengeteg gén játszik szerepet a dohányzásra való rászokásban és abban, hogy mennyire vagyunk képesek leszokni.

A Nature Genetics című szaklapban megjelent kutatásban összesen 140 000 önkéntes vett részt.7687A most felfedezett mutációk, az egyszeri nukleotid polimorfizmusok, vagy más néven SNP-k a DNS azon régióiban találhatók, amelyek a nikotinfüggőség kialakulásáért felelősek. Dohányosokban minden egyes variáns megjelenése növeli a naponta elszívott cigaretták számát. Emellett ezek a génvariánsok mintegy 10 százalékkal növelik a tüdőrák kialakulásának esélyeit is. Az egyelőre nem tisztázott, hogy maga a mutáció a felelős a daganatos megbetegedések kialakulásának nagyobb arányáért, vagy ez egyszerűen csak a több dohányzás számlájára írható.

?Természetesen a dohányzás mindenki egészségére káros, csak vannak olyanok, akik genetikai állományuknál fogva hajlamosabbak túlzásba vinni a dohányzást, és nehezebben szoknak le róla? – nyilatkozta Dr. Kari Stefansson, a deCODE igazgatója.

Forrás: