Milyen baj a miópia?

A rövidlátás, más néven miópa manapság a leggyakoribb látásprobléma. Dr. Feminger Andrea szemész szakorvos magyarázta el a Csak csajok műsorában, miről is van szó.

A rövidlátás, másként miópia vagy myopia (myops: hunyorgó, pislogó görögül) egy látászavar, amiben a távoli tárgyak képe elmosódottan látszik. A szem fénytörő képessége az egészségesnél nagyobb, mert a szemgolyó túl hosszú, vagy a szemlencse és a szaruhártya az egészségesnél domborúbb.

Kezdetben a betegek a körülöttük lévő világot még élesen látják, csak azok a dolgok tűnnek homályosnak, amelyek egy kicsit távolabb vannak. Ez általában már az iskolában kezdődik, amikor már nem tudjuk rendesen leolvasni a táblát. Az első időszakban ez még elviselhető, de aztán igen rövid idő alatt valós problémává fejlődik.

Kezdete és oka szerint különféle típusai lehetnek. A felnőttkori rövidlátás hátterében különféle betegségek állhatnak, így cukorbetegség, keratoconus, ideghártya leválás, szürkehályog, a sugártest tónusfokozódása (akkomodációs görcs).

Mi a probléma forrása?

Az egészséges szem esetén, bármilyen távolságban van a megfigyelt tárgy, a kép mindig a retinára vetül, így látóideg mindig éles képet továbbít az idegrendszerbe. A rövidlátó szem esetén a szem tengelye hosszabb, mint a normál szemé.

A kép a retina síkja előtt képződik, így a retinán képpont helyett folt keletkezik. A látóideg homályos képet továbbít az idegrendszerbe. Minél távolabbi tárgyra fókuszálunk, annál homályosabb képet kapunk. Ezzel szemben a rövidlátó szemmel a közeli tárgyakat élesen látjuk.

Lehet korrigálni

A rövidlátás korrigálható kontaktlencsével, vagy szemüveggel, negatív törőerejű, konkáv lencsével. Az ilyen fókuszálási problémák szemüveggel jól korrigálhatók, A miópia általában 8 és 12 éves kor között jelenik meg. Mivel gyermekkorban a szem tovább nő, a rövidlátás majdnem mindig 20 éves kor előtt alakul ki. A rövidlátást szemüveggel ma már műtéttel is helyre tudják állítani.

Forrás: