A klóros víz hólyagrákot okoz?

Tudósok azt állítják, hogy aki túl gyakran úszik klóros vízben, az könnyebben megbetegedhet hólyagrákban.

A trihalometán (THM) nevű rákkeltő vegyület a vízklórozás egyik mellékterméke, és növelheti a betegség kialakulásának kockázatát. Az eredményekről a BioMed Central című folyóirat számol be. Habár kis mértékben, de a zuhanyozás, hosszas fürdőzés és az úszás is növeli a kockázatát a rákkeltő vegyület bőrön át való felszívódása miatt, mondták el a spanyol akadémikusok.

Mindhárom tevékenység a tisztasággal és a szabadidős tevékenységgel kapcsolatos, és főként a tehetősebbek körében gyakori.

shutterstock_170883795

A tudóscsoport 1 270 embert vizsgált meg, és felfedezték, hogy a gazdagabbak, akik a csapvíz káros hatásainak elkerülése végett palackozott vizet isznak, egy csapásra tönkreteszik a pozitív oldalát azzal, hogy többet úsznak és gyakrabban tisztálkodnak.

"A magasabb iskolázottságú és jövedelmű emberek azt gondolják, hogy kevesebb szennyezőanyag éri a szervezetüket, ha palackozott vizet isznak." – mondta Dr. Gemma Castaqo-Vinyals, a Castilla La Manchában található Környezeti Epidemiológiai Kutatóközpont (CREAL) munkatársa. "Bár ez a réteg láthatóan ápoltabb és többet is mozognak, valójában sokkal jobban kiteszik magukat a THM-nek, mert hosszabban fürdenek és gyakrabban járnak uszodába." Dr. Castaqo-Vinyals azonban hozzátette, hogy csak kis mértékben nő ezzel a hólyagrák kockázata.

Forrás: