Tippek szobanövények gondozására nyaralás alatt

Hamarosan eljön a nyaralás ideje, amikor is a család elutazik egy, vagy két hétre. A legtöbben ekkor megkérik egy közeli ismerősüket, hogy néha ugorjon fel a lakásba, és locsolja meg a növényeket.

Ám mire hazaér a család a nyaralásból, azt látják, hogy a növények fele kipusztult. Ennek oka, hogy a kedves rokon vagy barát, az egy hét alatt mindössze egyszer ment fel öntözni, így a növények a nagy melegben kiszáradtak, vagy épp az ellenkezője túl locsolta a növényeket.

Ha nincs olyan személy, rokon vagy barát, akiben teljesen megbízunk, hogy az adott időszakban a megfelelő mennyiségű vizet fogja adni növényeinknek, akkor érdemes bevetni pár házi praktikák, amelyek ellátják a növényeinket az éltető vízzel, amíg mi nyaralunk.

A víz mennyisége nagyban függ az adott időszak időjárásától is, így érdemes érdeklődni a Meteorológiai Szolgálatnál, hogy milyen időjárás várható arra a hétre, amikor elutazunk. Minél melegebb van, annál több öntözésre lesz szüksége a növényeknek.

Öntözés műanyag zacskó segítségével:

Ha mindössze egy hétre szeretnénk elutazni nyaralni, egy egyszerű műanyag zacskóval is megoldhatjuk a növények itatását. Fonto, hogy ne állítsuk a növényeket ebben az esetben olyan helyre a lakásban, ahol napfény éri őket közvetlenül.

Első lépésként alaposan locsoljuk be a növény földjét, majd a cserépbe szúrjunk le néhány hosszabb rudat vagy pálcikát. A rudak kifelé dőljenek, lehetőleg ne érintkezzenek a növénnyel. Vegyünk egy nagyméretű műanyag zacskót, és húzzuk rá a növényre úgy, hogy a pálcikák megtámasszák a növény körül. A zacskó nyílását jól zárjuk le, mert így a földből kipárolgó nedvesség, majd visszajut a virágföldbe.

növény

Öntözés vízszívó alátéttel:

Ezt a módszert azoknál a növényeknél tudjuk alkalmazni, amelynek a cserepe vízelvezető nyílással van ellátva. A vízszívó alátét lehet bármilyen anyag, amely magába szívja a nedvességet, ez lehet egy textilanyag, filcanyag, de akár egy újságpapír köteg is.

Az alátét egyik felét fektessük vízzel telt mosdóba, vagy kádba, míg a másik felét fektessük a csepegtetőre, vagy a kád szélére, ahová a növényeket majd rá tudjuk helyezni. A vízszívó anyag megszívja magát nedvességgel, így a növények alulról folyamatosan a kellő mennyiségű vizet fogják felszívni. Ezt az öntözési módszert akkor érdemes alkalmazni, ha sok cserepes növényt kell egyszerre meglocsolni, a szabadság ideje alatt.

Öntözőkanóc használata:

Ha csak pár cserép virágot hagyunk magukra, a nyaralás idejére, elég, ha egy egyszerűbb öntözési módszert alkalmazzunk. Fogjuk egy pamut csíkot, vagy egy vastagabb fonalat, majd az egyik végét nyomjuk bele a virágföldbe, míg a másik felét helyezzük el egy vízzel telt edénybe. A növény a textilcsík segítségével fel tudja majd venni a számára szükséges vízmennyiséget.

Ma már több nagyobb kertészeti szaküzletben és áruházban árulnak automatikus öntözőberendezéseket, amelyek szobanövényekhez vannak méretezve, bár ezeknek a készülékeknek az ára igen drága, ha hosszabb időre szeretnénk elutazni, érdemes beruházni egy ilyen kis okos készülékre, amelyen mi magunk tudjuk beállítani az öntözés pontos idejét és mennyiségét is.

Ne feledjük, egy növény levele minél vastagabb annál kevesebb vízre van szüksége, míg a vékony levelű növényeket akár kétnaponta is érdemes locsolni a nagy melegben. Azokat a növényeket, amelyek nyáron rendszeres locsolást igényelnek, érdemes egy nedves tőzeggel, vagy mohával körbe venni a cserepét, így még lassabban szárad majd ki a földje.

Forrás: