Szobafenyő gondozása

A szobafenyő igen kedvelt dísznövény lett hazánkban. Ha sikerül eltalálni különleges igényeit, gyönyörű dísznövény válik belőle. Az egyik ismert fenyőfajta, az Araucaria heterophylla Ausztráliában akár 70-80 méter magasra is megnőhet.

A szobafenyőt mindenki ismeri és kedveli, de tartása nem a legkönnyebb. Aki arra vállalkozik, hogy ezt a szép dísznövényt nevelje otthon, igen sok türelemre, és nagy lakásra lesz szüksége.

A szobafenyő igen lassan növekszik, a nálunk ismert másfél máteres magasságot kb. 10 év alatt éri el.

A leggyakoribb növénybetegség a száradó és lehulló levelek látványa, ami minden szobakertészt elszomorít. Ennek oka a túl meleg és száraz központi fűtéses lakások. A szobafenyő télen kedveli a hideg, de világos szobákat, amit itthon elég nehéz biztosítani számára. Épp ezért sajnos a meleg száraz levegő tönkre teheti gyönyörű növényünket.

Mégis milyen helyre tegyük a szobafenyőt otthonunkban?

Világos helyre ahol nem éri a nyári tűző napsütés. Télen kb. 10-15 fok az ideális számára, ezért fűtőtesttől minél távolabb. Szüksége van fényre, és párára, ezért mindkettőről gondoskodnunk kell télen és nyáron is. Akinek van kertje vagy erkélye nyáron egy árnyékos helyre ahol nem éri közvetlen állandó erős napsütés tegyük ki a szobafenyőt, öntözzük a földjét rendszeresen, és hetente egyszer adjunk neki tápoldatos vizet, és hamarosan dús üde zöld erős szobafenyőt látunk kertünkben.

fenyő

Ismerjük meg a növény főbb igényeit:

Fényigény: A túl sötét helyen a szobafenyő levelei lehullnak, tegyük világos, de nem napos helyre a cserepét.

Öntözés: Nyáron a nagy melegben öntözzük rendszeresen, de kerüljük a pangó vizet, télen mérsékeljük a locsolást. Figyeljünk oda, hogy a cserép alatt ne gyűljön össze víz, mert a gyökerek megfulladnak.

Átültetés: A fiatal növényeket kétévente egyszer elég átültetni, az idősebb növényeken csak felszíni talajcserét végezzünk.

Tápoldatozás: Tavasztól őszig hetente egyszer adjunk neki tápoldatos öntözővizet.

Páratartalom: Fontos a magas páratartalom, főleg télen, állítsuk a cserepét kavicsos tálcára, és permetezzük a levelét rendszeresen.

Hőmérséklet: Nyáron kissé hűvös átlag nyári hőmérséklet, télen 8-10 fok az ideális.

Forrás: