Ilyen a fitt munkahely – 4 jel, ami segít eldönteni

Életünk jelentős részét a munkahelyen töltjük éppen ezért nem mindegy, hogy mindezt milyen minőségben tesszük. Vannak árulkodó jelek, amik arra figyelmeztetnek, hogy változtatni kellene, hogy az alkalmazottak ne csak dolgozzanak a gépezetben, hanem hasznos és hatékony munkát végezzenek.

Globálisan egyre inkább előtérbe kerül annak felismerése, hogy a munkavállalók egészségmegőrzése nem csak magán, hanem vállalati, sőt közérdek is egyben. Ha egy alkalmazottnak gondjai vannak, akkor a cégnek is gondjai vannak, hiszen egy egészségtelen munkakörnyezetben csökken a termelékenység, ami veszteségekhez vezethet. Íme, néhány jel, ami megkongatja a vészharangot, hogy változtatni kell:

  1. jel, ha csapat nem csattan ki az egészségtől

Ha arra gondolunk, hogy egy munkahely egészségtelen, az ugrik be, hogy többen dohányoznak, gyakran kávéznak, és nem táplálkoznak megfelelően. Ezek mellett azonban vannak kevésbé nyilvánvaló jelek, például ha fáradékonyak, stresszesek és általánosságban boldogtalanok. Mindezt orvosolni lehet azzal, ha egy vállalat odafigyel az alkalmazottai egészségére, támogatja őket a dohányzásról való leszokásban, alkoholmentes közösségi eseményeket szervez, ahol a csapatépítés a lényeg és biztosítja a megfelelő, egészséges táplálkozás lehetőségét.

Ha betegségek miatt gyakoriak a hiányzások, annak összességében óriási kockázati tényezője és masszív gazdasági vonatkozásai vannak. Az Európai Munka- és Egészségbiztonsági Hivatal szerint évente 146 millió munkanap veszik el a betegségek, munkabalesetek okozta hiányzás miatt. Ez grandiózus szám, érdemes tehát több fronton támogatni a dolgozókat egészségük megőrzésében!

stressz

  1. jel a stressz

A stressz egy olyan kifejezés, amire már csak legyintünk, mert hát a stressz az van, nem lehet mit tenni ellene. A helyzet azonban az, hogy körültekintő munkaszervezéssel, a megfelelő prioritások felállításával máris csökkenteni lehet a stresszfaktorok számát. Ezen felül egy tudatos és felelős vállalat jól teszi, ha lehetőséget biztosít az alkalmazottainak a feszültségek levezetésére, legyen ez akár egy csocsóasztal, amivel napközben is ki lehet ereszteni a gőzt.

  1. jel a sportolás hiánya

Ha az egyetlen mozgás, amit egy alkalmazott végez, a busz után történő futás, akkor gond van. A rendszeres testmozgás kulcskérdés és ebben jelentős szerepet vállalhat egy munkahely, ha odafigyel dolgozói egészségállapotára. Számos támogatási formával, például közös mozgással, sportbérletekkel, vagy házon belül elérhető sportolási lehetőségekkel is lehet motiválni a munkavállalókat.

  1. jel, ha nem jut idő ebédre

Ha mindenki a gép előtt eszi meg az ebédjét, akkor biztosak lehetünk abban, hogy változtatni kell. Az ebédszünet nem arra való, hogy még befejezzünk valamit gyorsan, vagy előkészítsük a soron következő munkát, hanem pihenésre, kikapcsolásra szolgál. Az ebédszünet hiányának egy sor negatív vonzata van: túlterheltség, stressz és természetesen csökken az egészséges táplálkozás lehetősége is, mindez együtt pedig hatalmas egészségügyi kockázatot eredményez. Könnyű belátni, hogy fél óra szünet aranyat ér, mert hasznosabban és hatékonyabban tudjuk folytatni a munkát.

Az egészséges munkahelyek megteremtéséért Magyarországon is vannak kezdeményezések. Ezek egyike a már ötödik éve működő Legfittebb Munkahely Program, melynek az állapotok felmérésén túl elsődleges célja, hogy megváltoztassa azt az idejétmúlt és káros szemléletet, amely túlórákkal, feladathalmozással és munkáltatói erőfölénnyel kívánja növelni a vállalati hatékonyságot. A program amellett, hogy felméri a résztvevő munkahelyek fittségi állapotát, személyre szabott tanácsokkal látja el a jelentkezőket, hogy miként tudnak egészséges munkahellyé válni. Az idei felmérésre még nem késő jelentkezni!

A 2017. évi felmérés fontosabb időpontjai:

Nevezési időszak: 2017. szeptember 29-ig.

Eredményhirdetés és díjátadó: 2017. november

Jelentkezés a Legfittebb Munkahely honlapján: http://legfittebbmunkahely.hu/

Forrás: https://napidoktor.hu/index