Így él Karikó Katalin, a koronavírus elleni mRNS vakcina feltalálója

„Hinni magadban egy élethosszig tartó cél”

A koronavírus kitörése óta nem a lánya, az egykori evezős bajnok a legismertebb személy családjában – Karikó Katalin biokémikus, a szintetikus mRNS alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója méltán híres szakmai sikeréről, de most magánéletébe is bepillanthatunk egy kicsit.

Reggel 6 óra körül kel és edzéssel indítja a napját Karikó Katalin az amerikai Pennsylvania államban levő Jenkintown-ban. Minden nap letudja a 6 kilométert. Mint mondja, 30 perc alatt teljesen kimerül, de úgy érzi, minden izmát alaposan megmozgatta és ezt az érzést nagyon szereti.

Minden alkalommal, amikor edz, a versenyt képzeli el, melyen a lánya, Francia Zsuzsanna vett részt számtalanszor. Zsuzsanna Amerikában ismert sportoló, Susan Francia néven. Lánya szerint édesanyja éppen olyan kitartó, mint ő.

„Hinni magadban egy élethosszig tartó cél. Ha azonban azt hiszed, elbuksz, vége az utadnak” – vallja Karikó Katalin, aki a férjével és akkor 2 esztendős kislányával közel 36 éve költözött az Egyesült Államokba.

Elhivatottságuk és kitartásuk egyforma a gyermekével – csupán más területen kamatoztatták képességeiket.

Korábban a lánya volt a legismertebb személyiség a családban: Susan Francia kétszeres olimpiai bajnok, az evezős válogatott tagja, aki ott volt a 2008-as pekingi és a 2012-es londoni győztesek között is.

Mióta azonban a világon kitört a koronavírus-járvány, egyre többen beszélnek Karikó Katalinról.

A sportoló Zsuzsanna csípő- és hátfájdalmai miatt 7 évvel ezelőtt befejezte evezős karrierjét. Ám nem ez volt a legfőbb oka annak, hogy édesanyja került a figyelem középpontjába.

Évtizedes kutatásait követően Karikó Katalin eredményeit mostanra végre hasznosítani tudja a gyógyászat – a koronavírus elleni vakcina formájában. Az ő kutatásai vezettek a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcinák kifejlesztéséhez.

A kutatótól ma már e-mailben kérnek autogramot emberek, ami először igencsak meglepte.

Karikó Katalin Szolnokon született 1955-ben és Kisújszálláson nőtt fel. Nagyon szépnek tartotta a gyermekkorát. „Boldog gyermek voltam – idézte fel egy róla szóló riportban azt az időszakot. – Áramunk ugyan volt, de sem hűtőszekrénnyel, sem tévével nem rendelkeztünk. A házban nem folyt víz, ezért az utcára kellett járnunk érte.”

Katalin édesanyja könyvelő, édesapja azonban hentes volt – ez inspirálta őt abban, hogy elkezdjen érdeklődni, majd élethosszig tartó kíváncsiságot érezzen a biológia iránt. Már Kisújszálláson megszerette a tantárgyat az iskolában.

Ott tanult a Móricz Zsigmond Gimnáziumban, ahol elnyerte a biológia területén legkiemelkedőbb diáknak járó Jermy Gusztáv-díjat. Szegeden volt biológia szakos hallgató 1973 és 78 között, majd a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban tevékenykedett PhD-képzése idején. 1983-ban megszerezte a doktori címet, s 1978-ban a Magyar Tudományos Akadémia ösztöndíjasaként kezdett dolgozni a kutatóközpontban. Már itt elkezdett vírusokkal foglalkozni.

Akkor döntött a külföldre költözés mellett, amikor 1985-ben létszámcsökkentés miatt elküldték a szegedi kutatóközpontból. Úgy érezte, nincs szükség a munkájára.

„Akkor volt a 30-ik születésnapom. Vettem egy mély levegőt és azt mondtam magamnak: el kell mennünk Amerikába” – idézte fel azt a nehéz időszakot Karikó Katalin. Mivel az országból kijutni nem volt egyszerű, s csak csekély készpénzt vihettek volna magukkal, Katalin és családja eladta az autóját – egy piros színű Ladát – a feketepiacon, majd az érte kapott pénzt Zsuzsanna játékmackójába rejtve vitték át a határon. A maci végig a kislánynál volt.

Karikó Katalin kezdetben a philadelphiai Temple Egyetemen dolgozott, majd Washingtonban folytatta munkásságát – itt tanulta meg igazán a molekuláris biológiát, mint mondta. 1989-től ismét Philadelphiában dolgozott, a Pennsylvaniai Egyetemen. A kardiológián kezdte, de később, az idegsebészeten nyerte el kollégái tetszését az mRNS-terápia ötlete.

A Pfizer-BioNTech és koronavírus elleni vakcinái a sikeres mRNS technológián alapulnak.

A visszavonult sportoló Francia Zsuzsanna egyébként szintén tudott csatlakozni a koronavírus-vakcinán dolgozó német BioNTech cég munkájához, üzletfejlesztési menedzserként. A vállalat alelnöke Karikó Katalin.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


Egy válasz

  1. Dr. Sólyomvári László

    Tisztelt Karikó Katalin!

    Hálás szívvel köszönöm, hogy létezik, s a közjó érdekében tevékenykedik.
    Köszönöm a vakcinát. Kívánok Sok sikert, sok Erőt, nagyon jó Egészséget,
    és Hosszú Boldog Életet szerettei körében.
    Nagy Tisztelettel és hálás köszönettel: S.L.