10 tipp, hogy gyönyörű levendulánk legyen a kertben!

A levendula lehet egyszerű kerti virág, lehet gyógynövény, vagy illatosításra használt aromaterápiás csodaszer, a lényeg hogy mindehhez gyönyörű virágzó levendulát kell kertünkben termeszteni.

A levendula gondozása, metszése és ápolása, nem is olyan nehéz, mint azt sokan gondolják, hiszen ez a mediterrán félcserje, remekül bírja a napos meleg időjárást, és a szárasságot is. Bemutatjuk azt a 10 egyszerű tippet és alapszabályt, amely szükséges ahhoz, hogy a levendula szépen fejlődjön kertünkben.

1. Ha magról szeretnénk a levendulát szaporítani, a magokat március végén, április elején szórjuk ki szabadföldbe, csírázási idő kb. 4-5 hét. A magról vetett levendula 2 év után fog csak megfelelő illóolaj tartalmú virágot hozni, így ez idő igényesebb szaporítási eljárást eredményez.

2. Ha palántáról ültetjük a levendulát, szintén tavasszal ültessük ki a növényeket, de választhatjuk az őszi telepítést is, de ebben az esetben télire takarjuk be a tövét, hogy a téli fagyok nehogy kárt tegyenek a növényben. A palántákat egymástól kb. 30-40 cm sor és tőtávolságra ültessük el.

3. Fontos az ültetés előtt a talaj tápanyag utánpótlása, így még a levendula tövek telepítése előtt trágyázzuk meg a talajt, vagy keverjünk bele komposztot,

4. Mivel szárasságtűrő növényről van szó, soha ne ültessük a levendulát kötött nedves talajba, ellenben kedveli a jó vízelvezetés laza homokos talajt.

levendula

5. Ne öntözzük túl a levendulát, a fiatal növényeket még fontos öntözni tavasszal és nyáron, de az idősebb töveket csak extrém szárasság esetén kell öntözni.

6. A metszés nagyon fontos a levendulánál, így minden évben a virágzás végén vágjuk vissza a töveket, de a fás részekbe már ne vágjunk bele, mert nem tud a növény a következő évben új hajtásokat fejleszteni.

7. A levágott levendulavirágot, mindig száraz szellős helyen szárítsuk ki, fejjel lefelé felakasztva. Az így leszedett virágok, remek illatosítók, de készíthetünk belőle gyógyteát, nyári hideg limonádét, vagy szárazvirág csokrot is.

8. Ha a levendulatő már túlzottan elfásodik érdemes új fiatal palántákkal beültetni, a kertbe, mert az állandó metszéstől a növény egy idő után teljesen elfásodik és a virágzás is csökkenni fog,

9. A levendulát ültethetjük cserépbe, vagy csoportosan a fűszer és virágágyásokba, de sövénynek is ideális választás.

10. A levendula kertünkbe ültetve nem csak a hasznos rovarokat, méheket vonzza majd be, de távol tartja a kártevőket, mivel a magas illóolaj tartalma riasztja a tetveket és a kártevőket.

vid4u.init(480,360,’9msjlKYrMD’,null,3);

Forrás: