Miben szenvedsz? – Allergia típusok 1.rész

Ha valamilyen problémánk van, de még nem fejtettük meg, pontosan mi a gond, az allergia típusok ismerete igen hasznos dolog. Lehet, hogy növényre, állatszőrre, ételre, esetleg gyógyszerre vagyunk allergiásak? Életünk során akár több is érinthet bennünket.

Sok esetben, ha valamilyen megfejthetetlen probléma üti fel a fejét egészségünkkel kapcsolatban, mögötte allergia bújik meg. Furcsa panaszok, náthaszerű tünetek, de mégsem vagyunk igazán betegek. Tudjuk-e, milyen allergia típusok léteznek?  Ha igen, előrébb járhatunk egy lépéssel saját gondunk kiderítésében.

1.Ételallergiák, étel intolerancia

Ez az allergia típus élete során egyszer valószínűleg mindenkit érint. Az emberek gyakran szembesülnek kellemetlen reakcióval egy élelmiszerrel kapcsolatban, s ilyenkor elgondolkodnak, vajon allergiásak-e rá.

Tej allergia: ha ettől szenvedünk, szigorúan kerülnünk kell a tejet és a tejtartalmú ételeket, italokat, ez az egyedüli módja a megelőzésnek. Allergia esetén tej hatására azonnali hányás, zihálás, csalánkiütés jelentkezik.

Tojás allergia: ez különösen a tojás fehérjére vonatkozik. Gyerekeknél sokkal jellemzőbb, mint felnőtteknél. A tünetek az enyhétől a komolyig változhatnak.

Búza allergia: ha bármilyen búza fehérjére allergiásak vagyunk, ezt a gabonát és mindent, ami tartalmazhatja, ki kell iktatnunk étrendünkből. A tünetek közé sorolhatók a gyomorpanaszok, ekcéma, allergiás rhinitis, hörgőgörcs (asztma-szerű tünet), sőt az anafilaxia is.

taplalekallergia

Dió, földimogyoró allergia: ezek az allergia típusok értelemszerűen a dió- és a mogyorófélék kerülését indokolják, beleértve minden csonthéjasakat. Vigyázni kell az olyan étellel is, amely akár csak nyomokban is tartalmazhatja ezeket!

Hal allergia: ha orvosunk pontosan meg tudja mondani, melyik halra vagyunk érzékenyek, akkor csak azt a fajtát kell kerülni. A hal allergiások többsége számára azonban ez a megoldás nem működőképes, minden halat kiiktatnak étrendjükből.

Kagyló allergia: egyértelműen a kagylót kell kerülni, amennyiben valaki ilyen allergia típusban szenved.

Szulfit allergia: a szulfitok a kén-alapú vegyületek egyik csoportja. Természetesen fordulhatnak elő ételekben, de hozzájuk is adhatják őket, ízfokozónak vagy tartósítószerként. Becslések szerint 100-ból 1 embert érint ez a probléma.

Szója allergia: a szójababbal kezdődik, amely hüvelyes zöldség. A hüvelyesek közé tartozik viszont a bab, vesebab, zöldbab, feketebab, pinto bab, csicseriborsó, lencse, szentjánoskenyér, az édesgyökér és a mogyoró is.

Kazein allergia: ez az allergia típus onnan ismerhető fel, hogy egy pohár tej vagy szelet pizza duzzadt ajkakat, csalánkiütést vagy egyéb jelentős tünetet okoz. Ilyen esetben ugyanis a kazeinre vagyunk allergiásak, amely a tejben megtalálható fehérje.

nő és tej

2.Szezonális allergiák

Ezekből az allergia típusok is gyakoriak, értelemszerűen az évszakokhoz kötődnek.

Tavaszi allergiák: elsőként kell említenünk a tavaszt, hiszen ilyenkor nem meglepő, hogy a virágba boruló fák, a levegőbe kerülő pollen tüsszögést, prüszkölést, orrfújást okoz az arra allergiás embereknél.

Nyári allergiák: számos allergiaokozó, amely tavasszal problémát jelent, a nyári hónapokban is kitart.

Őszi allergiák: noha az allergiaokozók némileg mások, sajnos ugyanúgy irritálóak lehetnek – közéjük tartoznak a virág pollenek a levegőben, amelyek tavasszal és nyáron is zavarják az allergiára hajlamosakat.

Téli allergiák: többségüket a poratkák, a penész, az állatszőr váltja ki, amelyekkel bizony saját otthonunkban gyűlik meg a bajunk.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php