Dialízis háború Szegeden

A napidoktor.hu információja szerint a Fresenius Medical Care ?bedobta a törülközőt? és felmondta a szerződését a Szegedi Egyetemmel.

A világ legnagyobb dialízis szolgáltatója és gyártója, öt éve pereskedik polgári, illetve büntetőperek hadát vívja.

Mi a gond?

2004 elején a Szegedi Egyetem tendert ír ki a szegedi dialízis ellátás komplex ellátására. A tendert a Fresenius nyerte meg, így 25 évre szóló szerződést kötött az egyetemmel, melyben az is szerepelt, hogy az újonnan felépülő dialízis központ egy részének (2030 m2-nek) beruházásának a Fresenius finanszírozza. A cég 2005 szeptemberében egy régi épület III. emeltén megkezdte munkáját, melyet átalakított és új gépekkel szerelt fel.

Közben kiderült, hogy az egyetem egy korábbi partnere, az V. emelete működő Gambro cég, akinek közvetlen szerződése volt az OEP-el, nem adta vissza az egyetemnek a kapacitásokat. Így az a furcsa helyzet állt elő, hogy a Fresenius érvényes szerződése ellenére, egyszerre két szolgáltató látta el a betegeket. A helyzetet tovább rontotta, hogy a Gambro támadást indított az egyetem és a Fresenius között létrejött szerződés megsemmisítéséért.3783A legjobb hír a dologban, hogy a betegek ebből a háborúskodásból semmit nem éreztek. 2008 őszén az OEP is beavatkozott a háborúba, és visszamenőleg visszavonta a kapacitáson felüli kezelések ellenértékét, ami veszteséget jelentett a Fresenius számára. Időközben a Fresenius kezelt betegeinek száma elérte a 90-et, míg a Gambronál negyvenre csökkent.

Most ott tart a dolog, hogy az egyetem a 39 ezer kezelés ellenértékét, azaz 749.000.000 forintot nem utalta át a Freseniusnak. Holott az OEP minden hónapban kifizeti nekik.

Nem nagyon lehet csodálkozni azon, hogy a Fresenius felmondta a szerződését a Szegedi Egyetemmel. A folyamatos betegellátás érdekében ? amennyiben az egyetem megveszi azokat ? a szükséges eszközöket, anyagokat a Fresenius készséggel Szegeden hagyja.

A sajtótájékoztatón két szék üres maradt. A Gambro-é és a Szegedi Egyetemé.

Az egyetlen résztvevő Zoltán György, a Fresenius ügyvezető igazgatója volt. Aki olyan úriemberként viselkedett, hogy az újságírók hiába provokálták: egyetlen negatív, vagy pejoratív megjegyzést nem tett az ügyben szereplő két másik résztvevőre. Csak tényeket halmozott tényekre.

Forrás: