Iszapmentes folyók spanyol módra

Számtalan hibát követett el az ember, de a folyók majdnem tökéletes regenerációja ?magától? végbemegy, ha megteremtjük a feltételeit.

A WWF álláspontja szerint a Marcal és a Torna rehabilitációját az ökológiai szempontok figyelembe vételével kell megtenni, hiszen most lehetőségünk van egy egészséges állapot elérésére. A vörösiszap katasztrófát jóval megelőző természetesebb, gazdag élőhely kialakítása javasolt és erről a helyileg illetékes nemzeti parkok szakembereivel kell egyeztetni, akik hasonló álláspontot képviselnek.

Ehhez a Marcal medrének alsó, mesterséges, nagy és emiatt sekély vizű szakaszát kanyargóssá kell tenni, ezáltal apró öblöcskék és a halak ívásához nélkülözhetetlen sekély vizű partszakaszok alakulnak ki. Ezek a lépések nemcsak évekkel rövidíthetik meg a folyó élővilágának helyreállását, de egyenesen nélkülözhetetlenek az egészséges folyó kialakításához, ráadásul az Európai Unió ide vonatkozó irányelve szerint 2015-re elvárt jó ökológiai állapot eléréséhez is szükségesek.12454?Minél több és minél egészségesebb folyóval rendelkezünk, annál ellenállóbbak vagyunk az időjárással, a klímaváltozással szemben. Az egészséges folyók gazdasági szempontból is meghozzák gyümölcsüket. Az árvíz-problémák csökkennek, az ivóvíz minősége és mennyisége szintén javul, valamint segíti a több lábon álló gazdálkodás elterjedését? ? mutatott rá Figeczky Gábor.

A folyók hosszabb szakaszának rehabilitációjára pedig több külföldi gyakorlati példa is alapul vehető. Dél-Spanyolországban, a Do?ana nemzeti park közelében 1998-ban történt hasonló iszapkatasztrófa utáni nagyszabású rehabilitációban a két érintett folyó teljes vízgyűjtőjét eszerint, a Víz Keretirányelvnek megfelelően alakították, így helyreállt a hegyvidék és a síkság közötti ökológiai kapcsolat, a síkságon a madarak millióinak élőhelyet biztosító lápokat megfelelő minőségű és mennyiségű víz látja el a 2 folyóból, és emellett a fenntartható fejlődés és mezőgazdaság lehetőségeivel segíti a lakosság megélhetését.

Forrás: