Kandallókészítés előtt – ne fogjunk hozzá enélkül!

Egy kandalló jelenléte minden otthont meleggé, hangulatossá varázsol – nem csoda, hogy sokan szeretnének beépíteni egyet nappalijukba. Ám mielőtt belekezdenénk, érdemes tájékozódni – ne érjen minket kellemetlen meglepetés!

Kandalló a nappaliban vagy a fogadó helyiségben – mennyei látvány! Télen szívet melengető, nincs is kellemesebb, mint mellette üldögélni, teázni, forraltborozni, beszélgetni! Ha a kandalló régi vágyunk, vagy már gondoltunk kandalló építésre, érdemes belefogni – de csak úgy, hogy előtte tájékozódunk, mire kell odafigyelni.

Mondani sem kell, egy kandalló építése természetesen sokkal nagyobb rendetlenséggel jár, mint ha teszem azt néhány polcot szeretnénk felszerelni a falra.

Ahhoz, hogy a lehető legkevesebb gonddal készüljön el, körültekintően meg kell terveznünk az építését. Először is el kell dönteni, csak a hangulat kedvéért, vagy pedig azért építünk kandallót, hogy valóban fűtsünk is vele – az egész helyiséget vagy talán még annál is többet. Vízteres kandalló építésével például lehet fával tüzelni, de a vizes kandalló, melynek zárt az égéstere, megoldja, hogy minden helyiségbe jusson egy kis meleg. Ha kizárólag fatüzelésű kandallót szeretnénk, tudnunk kell, hogy a hangulat mellett a fatüzelés nem kevés kényelmetlenséggel jár, hiszen otthon mindig kell lennie fának, melyet gyakran kell aprítani, és természetesen tudni kell szakszerűen végezni a betüzelést.

kandalló

Mit kell tennünk lépésről-lépésre, ha kandalló építése mellett döntünk? Fontos tisztában lenni ezekkel, hogy megkönnyítsük dolgunkat, amennyiben a kandalló saját kezűleg készül.

A kandalló és a burkolás

Előszöris, a kandalló beépítésének nem szabad megelőznie a burkolást, de a festést érdemes. Ott is kell legyen burkolat, ahol a kandalló helye lesz. A legnagyobb összhang úgy érhető el, ha már a burkolat készülésekor tudjuk, milyen kandalló kerül majd oda. Így biztos, hogy nem nyúlunk nagyon mellé sem a burkolatot, sem a kandallót illetően: nemcsak a hangulat fontos, a harmónia is!

A kandalló köré érdemes járólapot rakni, mert ez nem érzékeny a szikrára sem.  Persze ha a fapadló, hajópadló, parketta a vágyunk, az sem baj, de ilyen esetekben rakjuk körbe a kandallót – olyan távolságban, ameddig kipattanhat egy szikra – téglával, vagy bármilyen olyan anyaggal, ami széppé teszi és gondoskodik róla, hogy a környezetben ne okozzon kárt a kandalló jelenléte.

A kandalló és a kéménye

Hogy milyen tüzelésű kandallót veszünk, az meghatározza a kémény fajtáját is. Ettől függ a kémény típusa és mérete. Ezért jobb, ha az ember már burkoláskor tudja, hogy lesz kandallója, mert akkor eleve ahhoz lehet igazítani a kéményt, nem utólag kell másikat építeni. Milyen kémény ideális? Ha a kandalló gáztüzelésű, 100 milliméteres keresztmetszetű kémény számára a legjobb; ha fatüzelésű és nyílt égésterű, 250 milliméteres keresztmetszetű kémény való hozzá; ha azonban a kandalló zárt égésterű, és a tűztér nem nagyobb, mint 80 cm széles, 200 milliméteres keresztmetszetű kémény elég. Kisebbet nem érdemes építeni, ha fával fogunk tüzelni!

kandalló2 landalló3

A kémény belsejének kiképzése is a kandalló típusához igazodik – nem egyforma az égéstermék, ha fatüzelésű vagy ha gáztüzelésű a kandallónk. Gáztüzelésű kandallónál a kémény belseje olyan kell legyen, amelyben nem tesznek kárt a maró savak, melyeket a füstgáz tartalmaz gáz égésekor.

Ha a kandalló fatüzelésű, jóval több füsttel és korommal kell számolnunk. A tüzelés során keletkező füstgáz nagyon forró lehet, ezért ennek a kandalló kéménye kellőképpen ellenálló kell legyen, nehogy kéménytűz keletkezzen.

A kémény rendszeres tisztítása mindig nagyon fontos! Szakszerűen kell tehát a kéményt kiválasztani és beépíteni, ha a kandalló saját kezűleg készül, de akkor is, ha szakember készíti. Nyílt égésterű kandalló esetén mindig legyen otthonunkban szénmonoxid-jelző készülék, amely mellett biztonságban lehetünk!

Forrás: Tóth Eszter - napidoktor.hu