Felelősséggel tartozol a rózsádért

„Szépek vagytok, de üresek. Nem lehet meghalni értetek.” állította a kis herceg, kiemelve ezzel saját rózsájának különlegességét. Ám, egy kis gondoskodással a tüskés szépségekből is lehet igazi kincs.

Három nagyobb rózsafajtából választhatunk, ha a kertünket vagy teraszunkat szeretnénk díszíteni: a bokorrózsából, a futórózsából vagy a magastörzsű rózsából. A rózsák elültetésének a legalkalmasabb időszaka az ősz vagy a tavasz, ám ha a legmegfelelőbb időpontban szeretnénk elültetni őket, válasszuk az áprilist, tehát még van időnk tervezni.

Az ültetéshez olyan mély és széles gödröt ássunk, hogy a gyökérzet jól elférjen benne, a gödröt pedig humusszal kevert kerti földdel töltsük fel. Ha a rózsánk a terasz vagy egy szoba királynője lesz, akkor ehhez megfelelő méretű cserepet szerezzünk be, és töltsük meg a humuszos földkeverékkel, majd az ültetést követően alaposan locsoljuk meg a töveket.

A rózsánk gondozásához mindenekelőtt optimális talajnedvességet kell biztosítani, vagyis szárazság esetén hetenként legalább egyszer bőségesen meg kell öntöznünk. Arra azonban vigyázzunk, hogy a leveleket ne érje víz, hogy a gombabetegségek ne tudják megtámadni a növényt.

rózsa

A metszésről szintén nem szabad elfeledkeznünk, ezért nyáron 5-6 hetente ellenőrizzük, hogy van-e vadhajtás a töveken. Ezeket a hajtásokat, a hajtás közepéig vágjuk vissza. A metszést éles metszőollóval végezzük, mindig a rügy fölött, amelyik a vessző azon oldalán áll, amerre az új hajtást nevelni akarjuk.

Azt se feledjük, hogy a rózsa tápanyagigényes, vagyis a szabadban tartott növények esetében évente ajánlatos szárított marhatrágyát szórni a tövek köré, majd azt bekapálni, a teraszon lévőket pedig valamilyen növénytápszerrel öntözni.

Annak érdekében, hogy megelőzzük a növény gyengülését az elnyílt virágokat azonnal, egy-két lomblevéllel együtt távolítsuk el. Rózsáink meghálálják a törődést, és a kertünk vagy a teraszunk igazi ékévé válnak.

Forrás: