Gondtalan utazás aranyszabályai 2. rész

Az augusztusi jó idő várhatóan az utazási szezon meghosszabbítását is jelenti. Sokan mostanában indulnak last minute utakra, és jó idő esetén az ősz eleji szabadságolások sem ritkák.

Ne felejtse el indulás előtt megkötni a betegbiztosítást.

A krónikus betegeknek idejekorán gondoskodniuk kell a szükséges gyógyszerekről, és az orvossal meg kell beszélniük, hogy – egészségügyi szempontból – a tervezett utazás kapcsán mit kell átgondolniuk, mire kell felkészülniük.

Az inzulint használó cukorbetegek – biztonsági okokból – dupla mennyiségű inzulint csomagoljanak be. Ha repülővel utaznak szabadságra, kérjenek a háziorvostól írásos igazolást a betegségről, mert – az inzulin és az injekciós felszerelés miatt – a kézi poggyász ellenőrzésekor problémák lehetnek.

injekcio4

A kezdet: kipihenve könnyebb

Ha lehet, az utazás előtti napot, napokat már ne munkával töltsük, mert ha a munkahelyről "esünk be" a kocsiba, szállunk fel a repülőre, szinte biztos, hogy idegeskedéssel kezdjük a szabadságot. Akik autóval indulnak útnak, jobb, ha hétköznapra időzítik az indulást, mert a hétvégeken az utak nagyon zsúfoltak.

Ha gyerekkel utazunk, ne felejtkezzünk el a játékról, könyvről, innivalóról. Könnyű étel és sok gyümölcs a legmegfelelőbb a hosszú útra, a nehéz ételek ilyenkor (is) kerülendők.

Tartsunk szüneteket

Egy óra után 5 perces, három óra után 10 perces, öt óra után 20 perces, hét óra után 60 perces szünet ajánlható. (Természetesen mindenki maga érzi, mikor és mennyi időre van szüksége, hogy kicsit kinyújtóztassa a tagjait, felfrissüljön.) Amennyiben az út több mint 10 órán át tart, be kell iktatni egy éjszakai alvást.

Ne az utolsó pillanatban…

Repülővel történő utazáskor lehetőleg ne az utolsó pillanatban érkezzen a repülőtérre. A repülőtéri nézelődés, egy kávé elfogyasztása sikeres indítása lehet a szabadság kellemes eltöltésének.

utazas-repulovel1

Testmozgás a repülőn

Különösen a hosszú utak során kell rendszeresen felállni, mozogni. A hosszan tartó ülés trombózist okozhat. Lábgyakorlatok, és a patikákban is beszerezhető, utazáskor alkalmazandó harisnya csökkenti a kockázatot. Egyébként nem csak a repülővel utazókat fenyegeti a trombózis veszélye. Azoknak is, akik hosszasan ülnek autóban, vonaton, vagy autóbuszon, komolyan kell venniük ezt a kockázatot.

Utazáskor viseljünk kényelmes, lenge ruhát.

A repülőn lévő száraz levegő miatt fogyasszunk kellő mennyiségű folyadékot, de ne alkoholt, mert az folyadékot von el a szervezetből, és a repülőn az alkohol gyorsabban száll a fejünkbe.

A fel- és leszállásnál fellépő nyomáskülönbséget rágógumi rágásával és bonbon szopogatásával enyhíthetjük. A patikában beszerezhető füldugó is segíthet.

nyaralas7

Megérkeztünk!

Szabadság alatt is legyen meg mindenkinek a maga "külön" élete. Előfordulhat, hogy a család egyik tagja a kultúrát helyezi előtérbe, míg a másik az egész napot a strandon szeretné tölteni. Engedjük el egymást, így nincs vita.

Amennyiben a gyerekek is velünk vannak, akkor az apukáknak most megadatik a lehetőség arra, hogy végre több időt töltsenek gyerekeikkel, s így a mamáknak is juthat végre egy kis szabadidő.

Ne engedjük, hogy a viták tartós problémához vezessenek. Ha mégis valamilyen vita keletkezik, nagyon fontos, hogy gyorsan megoldjuk. Hallgassuk meg a másik felet és próbáljuk megérteni őt.

Ha a saját kívánságainkból és a velünk szemben ülő kívánságaiból jó kompromisszumos megoldást tudunk találni, akkor a vita nem vezet tartós problémához. Beszéljük meg, hogy mi az, ami nem tetszik, mielőtt még komoly veszekedés lesz belőle. Együtt keressük meg azt a megoldást, ami mindenki számára elfogadható.

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: