Mitől alakul ki a nyúlszáj?

A nyúlszáj veleszületett fejlődési rendellenesség. Nem ismert a megelőzésének módja, de a ma használatos kozmetikai műtétekkel jól kezelhető.

A nyúlszáj, nyúlajak vagy ajakhasadék (cheiloschisis ) arról kapta nevét, hogy az össze nem nőtt, kissé szétálló felső ajak a nyulak szájára emlékeztet. A nyúlszájúság következményeképpen beszédzavarok- illetve táplálkozási nehézségek is fennállnak.

A nyúlszáj kialakulásának okai ma sem ismertek pontosan. A szakemberek úgy vélik, hogy több tényező együttesen játszik szerepet jelentkezésében, valamint az, hogy ezek miként hatnak egymásra. Feltételezik, hogy ha a terhesség során valamilyen vírusos betegség lép fel, az anya cigarettázik, bizonyos gyógyszereket szed, az növeli a nyúlszájúság esélyét. Ha az anyát sokkhatás- vagy bármilyen károsító hatás éri, az szintén szerepet játszhat a betegség kialakulásában.

5l1xxkje Tudj meg többet a szájbetegségről!

Természetesen, ha a családban már előfordult nyúlszájúság, az utódok esélye nagyobb a betegségre. A közvetlen családtagok érintettsége különösen sokat nyom a latban, az első fokú rokonságban előforduló nyúlszájúság fokozott genetikai terheltséget jelent. Hazánkban a nyúlszájúság egyébként 500-ból egy babát érint.

Mit kell tudni róla?

A nyúlszáj nem mindenkinél egyforma és ritka, hogy csak az ajak érintett. Az ajakhasadék az orrlyukig fut felfelé, de lehet egyoldali (inkomplett), vagy kétoldali (komplett). Nem ritka a szájpad- és a fogléc hasadéka is. Lehet az elváltozás kicsi és egészen nagy is, mely akár az egész arcot érinti. Mivel az ajkakat nem lehet összezárni, ez a táplálkozásban is gondokat okoz.

A nyúlszájúság korán kiszűrhető. Ultrahangvizsgálattal a 12. héten megállapítható, ha a babánál gond van.

Manapság a korszerű műtéti eljárásokkal szépen korrigálható a nyúlszájúság. A nyúlszáj műtét már a kicsi születése utáni 4-6 hónapban elvégezhető. Nemcsak esztétikailag lesz szebb a látvány, de a beszéd is javul. A kezelés menete egyénfüggő: legtöbbször az ajakkorrekció az első, majd pedig a szájpad zárás, ezzel együtt a fogmeder nyúlvány és a fogak korrigálása. Elsőként az ajakhasadék megműtésével kell foglalkozni viszont, ha más hasadék is van – a többi jöhet később. A helyreállítások végső szakasza kamaszkorban is végezhető (ezek az „utolsó simítások”).

bruce_williis_kepgaleria

Meg lehet előzni?

Teljes biztonsággal nem lehet megelőzni, de tehetünk azért, hogy a nyúlszájúság esélyét jelentősen lecsökkentsük. Amellett, hogy vigyáznak egészségükre, a kismamáknak érdemes a vitaminok mellett folsavat szedniük: nemcsak a nyúlszáj, hanem egyéb arc-rendellenességek kiküszöbölése, valamint az idegrendszeri károsodás elkerülése miatt.

Forrás: