Fogfehérítés olajjal?!

Íme egy újabb őrület, melyre többen esküsznek, de amelynek határozott egészségügyi előnyei még közel sincsenek bizonyítva.

Elég közel negyedóra kókuszolajos sikálás naponta és fehérebbek lesznek a fogaink? Vannak, akik magabiztosan állnak ki az ősi módszer mellett, melyet leginkább olajos öblítésnek nevezhetnénk. Sokan úgy vélik, hogy a leheletet is édesebbé teszi – mások szerint kezeli az ínybetegségeket, megelőzi a fogszuvasodást, sőt javítja az ízületi gyulladásokat és az asztmát.

A fogfehérítés olajjal 2500 évre tekint vissza – a hagyományos indián orvoslás az alapja, vagyis az Ayurveda. A California College of Ayurveda csontkovácsa és elnöke, Marc Halpern elmondta: az Ayervedán alapuló gyakorlat lényege, hogy az olaj táplálja a test szöveteit. „A szervezet minden szövetét olajozzuk az Ayurvedában, a fejünk búbjától a lábujjakig. Tanulmányok bizonyítják, hogy mindennek antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása van.

Halpern szinte mindent kipróbál az Ayurvedán belül, mintegy „minőség-ellenőrzésképpen” – ám ő is beismeri, hogy igazán széleskörű előnyökről nem lehet beszámolni. „Az emberek mindenféle csodálatos eredményét kiemelik az olajos fogfehérítésnek, de a gyakorlatban nem lehet mindegyiknek akkora jelentőséget tulajdonítani” – hangsúlyozta. Nehéz határozott bizonyítékot vagy éppen kockázatot találni a módszer mellett vagy ellen.

mosolygos2

A módszer egyik támogatója azután határozta el, hogy kipróbálja az olajos fogfehérítést, miután 2 éves lánya ekcémás bőrét kezelte a kókuszolajjal. Rendelt hát még egy üveggel az olajból és a fogait kezdve vele „sikálni”. „Nem volt rossz – mesélte. – 10-15 percen át sikáltam vele a fogaimat, és bevallom, egy alkalom után is fehérebbnek láttam őket, a számat pedig tökéletesen tisztának éreztem. Ma már minden reggel elvégzem az olajos fogfehérítést.

A módszer hatásait még nem tanulmányozták – mondta el Marc Halpern, hozzátéve, hogy van, aki enyhe hányingert tapasztalt, miközben kókuszolajjal sikálta fogait. Ezért javasolt csak 5 percen át végezni a műveletet, vagy kevesebb olajat kell használni. Elég a teáskanál és evőkanál közötti mennyiség – valójában nincs meghatározva, mennyivel érdemes „dolgoznunk”.  Bár Halpern biztonságosnak ítéli meg az olajos fogfehérítést, mégis azt javasolja, hogy aki ki akarja próbálni, konzultáljon tapasztalt Ayurveda-szakértővel, hogy igazán személyre szabott legyen a „kezelése.”

Az amerikai fogorvosok egyesületének szóvivője, Lydia Hall hozzátette, valóban részletesebb kutatások szükségesek ahhoz, hogy teljes bizonyossággal lehessen állítani: a módszer hatékony. A szakemberek többsége úgy gondolja, minden, amit teszünk a fogaink egészségéért, jobb, mintha elhanyagolnánk azt. Nagyon fontos a szájhigiéniára gondot fordítani.  A réges-régi szájápolási módszereket még akkor találták ki az emberek, amikor nem létezett sem számos fogkrémtípus, sem különféle profi fogkefék. Manapság jóval egyszerűbb a fogaink szakszerű ápolása, mint akár csak évtizedekkel is korábban.

Dr. Joseph Banker Westfield-i kozmetikai fogorvos kissé szkeptikus az olajos fogfehérítéssel kapcsolatban. Mint mondta, nem hiszi, hogy a módszer sok egyébre is alkalmas a lepedék eltávolításán túl – hiszen mindennek, amivel 20 percen át sikáljuk fogunkat, lehet valami hatása, még a víznek is. Ugyanakkor, naponta végezve a gyakorlatot az olajos fogsikálás eltávolíthatja a foltokat – s ha a folyamat javítja az íny egészségét,az kissé rózsaszínebb lesz, melytől a fogak ugyancsak fehérebbnek tűnhetnek. Emellett azonban azt javasolja azoknak, akik fehérebb fogakat szeretnének, hogy egyszerűen használjanak fogfehérítő csíkot. Könnyű őket felhelyezni, és abbahagyhatjuk a használatukat, ha esetleg fogaink érzékenyebbé válnak.

Egy biztos, rosszat nem tesz az olajos fogfehérítés – rossz hatással csak az lehet, ha valaki elhanyagolja száját és fogait.

Forrás: