Mit tegyünk, hogy hamar múljon?
A fülfertőzés ritkábban fordul elő felnőtteknél, mint gyermekeknél, de ha mégis, meglehetősen kínzó lehet. Amíg eljutunk az orvoshoz, néhány otthoni gyógymód fülfájdalom esetén is segíthet!
Általános tapasztalat, hogy a gyermekeknél gyakrabban alakul ki fülfertőzés – ám a felnőttekkel is előfordulhat és gyötrő fülfájdalomhoz vezet.
A fülfertőzések legtöbbször maguktól elmúlnak és nem igényelnek orvosi ellátást. Ha kétségeink vannak vagy komolyabb a fájdalmunk, forduljunk orvoshoz!
Addig is, léteznek otthoni gyógymódok, amelyeket biztonságosan bevethetünk a panasz enyhítésére fülfájdalom esetén.

Fotó: rf123
1.Hűvös vagy meleg borogatás: áztassunk be egy kis törölkozőt, törlőkendőt hideg vagy meleg vízbe. Csavarjuk ki, majd helyezzük a fájó fülre. Próbáljuk ki mindkét hőmérsékletet, hátha az egyik jobban segít, mint a másik.
2.Fűtőpárna: a fülfájdalom hasznos otthoni gyógymódja lehet a meleg, de nem forró fűtőpárna ráfektetése a fülre.
3.Vény nélkül kapható fülcseppek fájdalomcsillapítókkal: amennyiben segítenek, akkor is csak rövid ideig alkalmazzuk őket. Ne használjuk a cseppeket, ha a fülkürtben szakadás vagy lyuk van – először konzultáljunk orvosunkkal!

Foto:123rf.com
4.Fájdalomcsillapító: fülfájdalom esetén otthoni gyógymódként ajánlott az acetaminofen, az ibuprofen vagy a naproxen, ezek gyakran enyhíthetik a fülfájást. Érdemes megkérdeznünk azonban orvosunkat, melyik lehet megfelelő számunkra.
5.Rágógumi: ha a fülfájdalom oka légnyomás, például repülőgépen utazunk, vagy nagy magasságban vezetünk, rágjunk egy kis rágógumit. Segíthet csökkenteni a nyomást és enyhíti a tüneteket.
6.Aludjunk függőleges helyzetben: talán furcsán hangzik, de a kissé ülőhelyzetű pihenés vagy alvás elősegítheti a fülben lévő folyadék elvezetését. Ez az egyszerű otthoni gyógymód enyhítheti a nyomást és csökken a fülfájdalom a középfülben. Dőljünk az ágyra egy halom párnával, vagy aludjunk hátradöntött fotelben.
Mikor hívjunk orvost?
A fülfájdalom gyakran 2-3 napon belül elmúlik magától, vagy otthoni ápolással enyhül. Sokszor elég csak fájdalomcsillapítót bevenni – de a súlyosbodó tünetekre figyelni kell. Fontos tudni, hogy a kellemetlen érzés valami komolyabb dolog jele is lehet.
Orvoshoz kell fordulnunk, amennyiben:
- folyadék (például genny vagy vér) szivárog a fülből
- magas lázunk van, fejfájás vagy szédülés gyötör
- azt gyanítjuk, hogy egy tárgy szorult a fülünkbe
- duzzanatot észlelünk a fül mögött – különösen, amennyiben az arc ezen oldalának gyengeségét tapasztaljuk vagy nem tudjuk mozgatni az izmokat
- erős fülfájdalom gyötört és ez hirtelen megszűnik (ez dobhártya-repedésre utalhat)
- Akkor is orvoshoz kell fordulnunk, ha a tünetek nem javulnak, vagy súlyosbodnak 24-48 órán belül.
Forrás: Adrina - napidoktor.hu