Gyomortükrözés: ezekre deríthet fényt a vizsgálat

Az állandó rosszullét nagyon meg tudja nehezíteni az ember napjait, ezért mihamarabb érdemes megkeresni a probléma forrását. Ha folyamatos a puffadás, hányinger, esetleg hányás, állandó a telítettségérzet, gyomorégés, nyelési nehézségek, valamint egyéb, az emésztőrendszer felső szakaszát érintő panaszok, akkor a gyomortükrözés segíthet feltárni az okokat.

Szponzorált tartalom

Hogy működik a gyomortükrözés?

A gyomortükrözés kifejezés sokakban félelmet kelt, pedig a vizsgálat legfeljebb kellemetlen, de nem fájdalmas.

A vizsgálatot az úgynevezett endoszkóppal végzik (ezért endoszkópiának is hívjuk a beavatkozást), melynek a száloptikás kamerát tartalmazó végét a betegnek le kell nyelnie. Ez a dolog kellemetlen része, ez ugyanis egy 1-1,5 cm vastagságú cső, de a nyelés csak addig a pontig nehéz, amíg le nem jut, utána már csak az az érzés marad, hogy van a torkunkban valami „oda nem illő”. Persze ezt a vizsgálatot végzők segítik helyi érzéstelenítő spray használatával.

A betegnek nyugodtan, lassan kell vennie a levegőt. Ha minden rendben, a vizsgálat néhány perc alatt lezajlik: a dolog lényege annyi, hogy a lenyelt kamerával körülnéznek odabent. A beavatkozás egyébként altatásban is elvégezhető, kisgyerekeknél például minden esetben így végzik.

Milyen problémákat tárhat fel a gyomortükrözés?

Ahogy említettük, az endoszkópia az emésztőrendszer felső szakaszát érintő problémákat tárhatja fel, mint például:

  • reflux
  • gyomorfekély
  • felszívódási zavarok
  • gyomorfertőzések
  • a gyomrot, illetve a nyelőcsövet érintő gyulladások
  • daganatos elváltozások
  • szűkületek.

Előfordul, hogy kiegészítő szövettani vizsgálatra is szükség van, ebben az esetben a mintavétel már nem jelent plusz kellemetlenséget: az endoszkóp munkacsatornáján keresztül ugyanis gond nélkül be tudják vezetni az ehhez szükséges eszközt, így a beteg ezt már gyakorlatilag észre sem veszi. A mintát az orvos elküldi a laborba, és rendszerint néhány napon belül meg is van az eredmény.

Egy rövid, néhány perces vizsgálattal tehát gyorsan tisztázhatjuk olyan problémák eredetét, amik jelentősen rontják az életminőséget a mindennapokban, így a kezelésre is lehetőség nyílik. Ha problémája van, ne halogassa a vizsgálatot!

Forrás: https://napidoktor.hu/index